بازارهای بورس در هر کشوری یکی از مهم ترین بازارهای سرمایه گذاری هستند که توسعه اقتصادی کشور در گرو آن ها است. در ایران بازارهای سرمایه متعددی وجود دارد که از فعال ترین آن ها می توان به انواع بازار بورس اشاره نمود. بورس در واقع بازاری است که  در آن هر نوع کالا، سهام، اوراق بهادار و .. خرید و فروش می شود. اگر دوست دارید با انواع بازارهای بورس در ایران بیشتر آشنا شوید پس تا پایان با ماه همراه باشید.

تقسیم بندی انواع بازار بورس در ایران

به طور کلی بازار بورس کالای ایران به  4 دسته تقسیم بندی می شود. در هر یک از این بازارها شرکت ها و صنایع مختلفی حضور دارند و داد و ستد های فراوانی شکل می گیرد. انواع بورس ایران به صورت زیر است.

بورس اوراق بهادار

فرا بورس

بورس کالا

بورس انرژی

لازم به ذکر است که در سایر کشورهای جهان بورس ارز نیز مشغول به فعالیت می باشد که در آن آنچه که مورد معامله قرار می گیرد انواع ارز خارجی می باشد. در ایران چنین بازاری وجود ندارد و برای خرید و فروش ارز می توان به صرافی ها مراجعه نمود.

بازار بورس,بازارهای بورس,بازارهای بورس کالای ایران,

بورس اوراق بهادار تهران

بورس اوراق بهادار تهران یکی از بازارهای سرمایه خود انتظام و رسمی می باشد که بر اساس قوانین و مقررات خاصی اوراق بهادار و سهام شرکت ها در آن مورد معامله قرار می گیرد. در این بازار بورس قیمت سهام بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می شود. این بورس یکی از قدیمی ترین بورس های ایران است که بالغ بر 83 سال از فعالیت جدی آن می گذرد. قانون تاسیس بورس اوراق بهادار در اردیبهشت ماه سال 1345 در مجلس شورای ملی به تصویب رسید و فعالیت رسمی  آن در تاریخ پانزدهم بهمن سال 1346 با همکاری بانک صنعت و معدن و نفت پارس و عرضه سهام در بازار آغاز گردید. پذیرش در بورس اوراق تهران مزایای بسیاری دارد که از جمله مهم ترین آن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

پایین آمدن ریسک نقدینگی

مشخص نمودن ارزش سهام شرکت

برخوردار شدن از معافیت مالیاتی

تامین آسان منابع مالی با استفاده از انتشار سهام و اوراق بهادار

افزایش یافتن اعتبار داخلی و بین المللی

بالا رفتن توان رقابتی

امروزه با توجه به توسعه اینترنت و اینترنتی شدن بیشتر امور تغییراتی در بازار بورس کالای ایران و نحوه کار آن نیز به وجود آمده است و می توان به صورت آنلاین در معامله های بورس شرکت نمود و به خرید و فروش سهام پرداخت. برای این منظور کافی است که به وب سایت بورس اوراق بهادار تهران مراجعه نمایید و با استفاده از کد بورسی که در اختیار دارید نسبت به انجام معامله اقدام نمایید. بازار بورس  از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 12:30 هر هفته باز می باشد و فقط در ایام رسمی تعطیل است. لازم به ذکر است که بورس اوراق بهادار تهران  خود دارای دو بازار اول و دوم می باشد که قوانین هر یک متفاوت است .

فرا بورس

با توجه به اینکه بازار بورس اوراق بهادار تهران دارای قوانین و مقررات سختی است از این رو شرکت هایی که موفق نشده اند در این بورس فعالیت داشته باشند سهام های خود را وارد بازار فرا بورس می کنند که دارای قوانین ساده تری می باشد. در برخی از کشورها فرا بورس را به سهام شرکت هایی اختصاص داده اند که دارای سود آوری کمتری هستند ویا شفافیت لازم را ندارند. فرابورس نیز همانند بورس تهران دارای چندین بازار اول، دوم، سوم و بازار پایه زرد، نارنجی و قرمز می باشد که شرکت هایی که در هر یک از این بازارها حضور دارند دارای شرایط متفاوتی از نظر میزان سوددهی و شفافیت مالی هستند.

بازار بورس,بازارهای بورس,بازارهای بورس کالای ایران,

بورس کالا

از دیگر بازارهای بورس می توان به بورس کالا اشاره نمود که در آن سهام کالاهای مختلف مورد معامله قرار می گیرد. در این بازار تولید کنندگان و سرمایه گذاران فراوانی حضور دارند که سهام های قیمت گذاری شده را خرید و فروش می کنند. از جمله کالایی که در این بازار مورد داد و ستد قرار می گیرد می توان به گندم، فلزات، پنبه، زعفران، برنج و .. اشاره نمود. بورس کالا می تواند بازار مناسبی برای افرادی باشد که می خواهند از ریسک نوسانات قیمت سهام ها برای افزایش سود خود استفاده نمایند. بورس کالا مزایای بسیاری دارد که از جمله آن می توان به وجود نهادهای نظارتی و تنظیم کننده بازار اشاره نمود، بنابراین قوانین و مقررات مشخصی بر آن حکم فرما است.

بورس انرژی

بورس انرژی از جدید ترین بازارهای بورس در ایران می باشد که در آن حامل های انرژی مورد معامله قرار می گیرد. در واقع هدف از راه اندازی این بورس به عنوان چهارمین بورس فعال کشورعرضه نفت و مشتقات نفتی، گاز، زغال سنگ، برق و سایر حامل های انرژی می باشد.بورس انرژی نیز خود دارای دو بازار فیزیکی و مشتقه می باشد که مهم ترین تفاوت آن ها چیزی است که مورد معامله قرار می گیرد. در بازار فیزیکی کالاها داد و ستد می شوند اما در بازار مشتقه اوراق مبتنی بر کلا هستند که خرید و فروش خواهند شد.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *