تحلیل اقتصاد ایران موجب می شود که وضعیت بازارهای ایران نسبت به بازارهای جهانی  مشخص گردد و فعالان اقتصادی برآن اساس تصمیم بگیرند که در کدام بخش ها سرمایه گذاری نمایند که با ریسک کمتری همراه باشد.  در صورتی که سرمایه گذاران شناخت و اطلاعات خوبی از اقتصاد ایران داشته باشند با وجود تورم و نرخ بهره و سیکل های سعودی و نزولی که در اقتصاد ایران وجود دارد باز هم می توانند کسب و کارهای جدید راه بیاندازند و به فکر دریافت ثروت باشند. اگر می خواهید اقتصاد ایران بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

فرصت ها و تهدیدهای اقتصاد ایران

اقتصاد ایران نیز همانند هر کشور دیگری دارای فرصت ها و تهدیدها و نقاط ضعف و قوت بسیاری است که برای پی بردن به آن ها نیاز است که مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرند. با تجزیه و تحلیل اقتصاد ایران  جایگاه آن از نظر اقتصادی در میان سایر کشورهای جهان مشخص می گردد، همچنین می توان سیاست هایی که پیاده سازی می کند و نتایج و میزان پیشرفت هایی را که از طریق همین سیاست ها به وجود آمده است را نیز مورد بررسی قرار داد و با مقایسه مهم ترین شاخصه های اقتصادی آن با سایر کشورها آینده اقتصادی اش را پیش بینی کرد و تصمیماتی در جهت پیشرفت اقتصاد ایران اتخاذ نمود.

اقتصاد ایران,اقتصاد بیمار,بررسی اقتصاد ایران,

براساس همین تجزیه و تحلیل اقتصاد ایران، کشور ما دومین دارنده ذخایر نفت پس از عربستان سعودی ودومین دارنده ذخایر گاز پس از روسیه می باشد. علاوه بر این منابع ایران از لحاظ منابع دیگر مانند منابع کشاورزی و .. نیز در جایگاه خوبی دارد که تمامی این موارد نقاط قوت اقتصاد ایران را نشان می دهد. از نقاط ضعف اقتصاد ایران نیز می توان به افزایش مصرف انرژی های هیدروکربی در داخل کشور و فرسودگی فناوری استخراج این منابع که کاهش میزان منابع استخراجی را به دنبال داشت اشاره نمود. از طرفی دیگر تحریم های بین المللی بسیاری که علیه ایران در نظر گرفته شده است نیز اقتصاد ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

از تهدیدهای اقتصاد ایران نیز می توان به اتمام ذخایر ارزی صندوق توسعه ملی  و روند نزولی قیمت نفت جهانی اشاره نمود. عدم توسعه بخش گاز ایران، افزایش جمعیت و به وجود آمدن شرایطی جهت سرمایه گذاری در حوزه ساخت و ساز ساختمان های مسکونی و … نیز از فرصت های بسیار خوب اقتصاد ایران هستند.

نقاط ضعف و قوت فضای کسب و کار

یکی از مواردی که در تحلیل اقتصاد ایران مورد بررسی قرار می گیرد شرایط فضای کسب و کار آن می باشد. از نقاط قوت کسب و کار ایران می توان به افزایش مهارت و توانمندی کارآفرینی ایرانیان از پس از انقلاب اسلامی اشاره نمود که موجب شده است نظر سرمایه گذاران خارجی به آنها جذب شود و با سرمایه گذاری در این بخش موجب سود آوردی شوند. سرعت کند  و عدم پیشرفت کافی در برنامه خصوصی سازی، عدم امکان مالکیت منابع هیدروکربنی ایران  برای بنگاه های خارجی و .. از نقاط ضعف کسب و کار ایران هستند. کسب و کار ایران دارای فرصت های خوبی است که از جمله آن می توان به حذف امتیازهای انحصاری مالیاتی و گمرکی نهادهای شبه دولتی از سوی دولت ایران که موجب افزایش فرصت های کسب و کار در جامعه شد، اشاره نمود. البته کسب و کار ایران تهدیدهایی نیز مانند تحریم های متعدد سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا در خصوص سیستم بانکداری ایران و سایر بخش های انرژی دارد که موجب شده است سرمایه گذاری در بازار ایران بسیار پر ریسک باشد.

تحلیل اقتصاد,تحلیل اقتصاد ایران,سرانجام اقتصاد ایران,

تحلیل کلی اقتصاد ایران

اگر بخواهیم به تحلیل و بررسی سرانجام اقتصاد ایران بپردازیم بر اساس اطلاعات موجود می توان گفت که ایران در طی سال های اخیر از لحاظ تولید ناخالص داخلی و تولید علم در لیست 20 کشور برتر دنیا قرار دارد، همچنین از نظر تولید سرانه و توسعه انسانی و رقابت پذیری جهانی نیز ایران در جایگاه تقریبا خوبی قرار دارد به طوری که در میان 190 کشور دارای رتبه ای بین 50- 90 می باشد. البته به غیر از موارد ذکر شده ایران از نظر بررسی شاخص ها و موارد دیگر در طی سال های اخیر نتوانسته است عملکرد چندان مناسبی داشته باشد. به همین دلیل ایران بر اساس شاخص های تورم، بیکاری، آزادی اقتصادی، نرخ مشارکت نیروی کار، سهولت کسب و کار و .. جز کشورهایی که دارای عملکرد ضعیفی هستند قرار گرفته است.

علاوه بر موارد ذکر شده شرایط ایران از لحاظ شاخص های هدایت کننده نیز در وضعیت مناسبی قرار ندارد که همین مسئله موجب شده است که اقتصاد ایران کاملا تحت تاثیر قرار گیرد. اما می توان با پیاده سازی سیاست های مناسب سرانجام اقتصاد ایران را متحول ساخت و شاخص های هدایت کننده (ساختاری) را بهبود بخشید.  امیدواریم که بهبود شاخص های ساختاری تغییرات مثبتی را درآینده اقتصاد ایران به وجود آورد و موجب تحولاتی عظیم در آن گردد.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *