آیا شما می دانید که روش مقابله با فیشینگ چگونه است؟ اگر جزو افرادی هستید که نمی دانید، توصیه می کنیم حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید. حمله های فیشینگ می توانند باعث شوند که ما در یک روز، بی هویت و بدون سرمایه شویم. برای اینکه دچار حمله فیشینگ نشویم، کافی است که نکاتی را رعایت کنیم و بدانیم که فیشینگ در اصل چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد.

فیشینگ در اصل چیست؟

به حمله و استفاده  افراد سودجو از حساب های کاربری یا حتی کارت های بانکی فیشینگ گفته می شود. فیشینگ یک واژه انگلیسی است و به معنی کلاهبرداری می باشد. معمولا با وجود فضای مجازی و استفاده زیاد از درگاه های آنلاین باید خیلی از موارد فیشینگ را مشاهده کرده باشید.

همچنین فیشینگ ها انواع زیادی دارند و در تمامی آن ها، افراد کلاهبردار و سو استفاده گر، به حساب های شخصی بقیه افراد حمله می کنند و سعی دارند که اطلاعات شخصی به دست بیاورند. برخی به دنبال اطلاعات شخصی مانند، نام کاربری یا پسوورد هستند و برخی هم به دنبال حساب های بانکی تا بتوانند از آن سود ببرند.

البته اکثر حمله های فیشینگ توسط پلیس فتا کنترل و دستگیر می شوند، اما افرادی که راه های مقابله با فیشینگ را بلد نیستند و آگاهی از آن ندارند، در معرض حمله قرار می گیرند.

راه های مقابله با فیشینگ,روش مقابله با فیشینگ,مقابله با فیشینگ,

راه های مقابله با فیشینگ

برای این که افراد متجاوز نتوانند به حساب های شما وارد شوند باید راه کارهایی را انجام دهید که برخی از آنان عبارت اند از؛

استفاده از آدرس های مطمئن

اگر قصد دارید که از طریق اینترنت وارد سایت های بانکی شوید، حتما آدرس سایت را به انگلیسی تایپ کنید و مطمئن شوید که آدرس درست است‌. زیرا افراد متجاوز، برای خالی کردن حساب ها و دسترسی به رمز و اطلاعات کاربری، سایت هایی مشابه به سایت اصلی تولید می کنند و اگر آدرس دقیق را بلد نباشید، مورد حمله قرار می گیرید.

سعی کنید همیشه آدرس ها با نام انگلیسی خود تایپ کنید و تا حد امکان، نام سایت را درون گوگل جستجو نکنید. مثلا سرچ نکنید تجارت بانک؛ زیرا ممکن است در قسمت های اول سایت های جعلی همانند بانک تجارت برای شما نمایان شود.

راه های مقابله با فیشینگ,روش مقابله با فیشینگ,مقابله با فیشینگ,

عوض کردن پسوورد یا رمز عبور

یکی دیگر از راه های مقابله با فیشینگ، تعویض کردن رمز عبور در مدت زمان های کم می باشد. سعی کنید همیشه، حداقل یکبار در هر ماه، رمز های عبور خود را عوض کنید و از واژه و اعدادی استفاده کنید که پیدا کردن آن سخت باشد.

مثلا می توانید از اعداد ترکیبی مانند سال تولد یا آخر شماره فرد مورد علاقه استفاده کنید تا پیدا کردن رمز برای آن ها سخت باشد‌. البته هرچقدر هم که رمز سخت باشد و آن را برای مدت زیادی تعوض نکنید، در دست افراد متجاوز قرار می گیرد و بازهم قربانی می شوید. سعی کنید هر ماه تمام رمزها را عوض کنید  الفاظ و اعداد سخت را در رمز عبور خود قرار دهید‌.

وارد نشدن به هرگونه سایتی

برای مقابله با فیشینگ، وارد هر سایتی نشوید؛ زیرا ممکن است که یکی از همین سایت ها متعلق به افراد متجاوز و سو استفاده گر باشد.

مثلا اگر درون اینترنت سرچ می کنید نرخ روز دلار، وارد سایت های معتبر و دارای رتبه بندی بالا شوید. زیرا اکثر سایت هایی که نرخ روز را شرح می دهند، سو استفاده گر هستند و قصد وارد شدن به اطلاعات شخصی شما را دارند.

راه های مقابله با فیشینگ,روش مقابله با فیشینگ,مقابله با فیشینگ,

دانلود نکردن هر برنامه ای

حتما برنامه های مورد نیاز خود را از فروشگاهای معتبر مانند، گوگل پلی یا اپ استور دانلود کنید. زیرا ممکن است درون برنامه ها کدهایی قرار دهند که تمام اطلاعات از جمله؛ شماره حساب، پسوورد و… را ور خود ذخیره می کنند و در اختیار افراد متجاوز قرار می دهند. برای مقابله با فیشینگ، سعی کنید که حتما برنامه های درست و مطمئن را نصب‌ کنید تا مورد حمله فیشینگ قرار نگیرید‌.

اعتماد نکردن به دیگران

برای این که مورد حمله قرار نگیرید، به هیچ‌ کس درون فضای مجازی اعتماد نکنید؛ زیرا ممکن است که یک نفر هکر حرفه ای باشد. حتی تا جایی که امکان دارد در زندگی هم شماره های حساب و اطلاعات فردی را به کسی ندهید تا آن ها از اطلاعات شما، استقاده شخصی نکنند.

مثلا اگر کسی درون فضای مجازی نام کاربری شما را درخواست کرد، اصلا هچ گونه نامی به او ندهید و حتی برای اطمینان خاطر بیشتر، او را مسدود کنید تا نتواند اکانت های شما را هک کند.

باز نکردن لینک ها

معمولا در فضای مجازی لینک های بسیاری ارسال می شود که محتواهای علمی یا مذهبی دارند. اکثر این لینک ها تقلبی است و شما با باز کردن آن ها وارد سایتی می شوید که تمام اطلاعات و حتی نوشته هایی که بر روی کیبورد تایپ می کنید، برای آن ها نمایان داده می شود و به خوبی می توانند از آن ها استفاده کنند.

یکی دیگر از راه های مقابله با فیشینگ، این است که لینک ها را فورا بدون باز کردن پاک کنید و اصلا وارد آن ها نشوید‌.

خرید نکردن از هر سایتی

اگر مدل لباسی را درون اینترنت جستجو کردید و سایت های خرید لباس مشاهده کردید، سعی کنید وارد سایت هایی شوید که معتبر و دارای نماد اعتماد هستند؛ زیرا خرید کردن از اینگونه سایت ها شما را مستقیما به درگاه بانک متصل می کنند و خطری هم شما را تهدید نمی کند.

از این که تا پایان مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگذاریم  و امیدواریم هیچ وقت مورد حمله فیشینگ قرار نگیرید.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *