گاهی پیش می آید که دچار بی حوصلگی در محیط کار می شویم و می خواهیم هر چه سریع تر از این شرایط آزار دهنده خلاصی بیابیم. هنگامی که در محیط کار خسته هستیم با نوعی علامت هشدار مواجه خواهیم شد که به هیچ عنوان نباید آن را نادیده بگیریم. این می تواند نشانه ای باشد که در زندگی هدفی را گم کرده ایم. اگر که این بی حوصگلی ادامه دار شود قادر خواهد بود خطری برای سلامت روان ایجاد کند. بهتر است که  یک کار تکراری را هر روزه انجام ندهید که موجب بی حوصلگی تان شود. کارتان را چالش برانگیز تر کنید و شورو اشتیاق مجدد را به زندگی و کارتان بازگردانید.

بنابراین ابتدا باید علت بی حوصلگی در کار و راهکارهایی برای از بین بردن این خستگی و بی حوصلگی پیدا کنیم

دلایل خستگی و بی حوصلگی در محل کار

از جمله مشکلاتی که ممکن است به بی حوصلگی در محل کار منجر شود شامل

 همخوانی نداشتن علایق شما با کاری که انجام می دهید

گاهی این شرایط پیش می آید که کاری که انجام می دهید با علاقه تان سازگار نیست و شغلی را که انتخاب کرده اید با معیارهای شما منطبق نمی باشد. اگر فقط در انتخاب شغل به مواردی نظیر درآمد قابل توجه آن یا اینکه فقط احتیاج به محیط جدید داشته اید یا به جز آن گزینه دیگری برای مصاحبه کاری نداشته اید، بهتر است که درباره شغلی که انتخاب کرده اید و علاقه تان  به آن  بازنگری کنید.

 به میزان کافی از توانایی های خود استفاده نمی کنید

هر فردی از استعداد و نقاط قوت خاص خودش برخوردار است. زمانی که استعداد و توانایی شما به طور کامل در محیط کار و شغلتان به کار نیاید امکان دارد موجب این شود که وظیفه ای که به عهده شماست برایتان چالش برانگیز نبوده و حتی بدتر امکان دارد در ارزشمند بودن خود دچار تردید شوید و به مرور زمان موجب از دست دادن انگیزه کاری تان خواهد شد.

بی حوصلگی در محیط کار,دلایل بی حوصلگی در محیط کار,دلایل خستگی و بی حوصلگی در محل کار,

اتلاف وقت تان زیاد است

داشتن تایم و زمان کوتاهی جهت تنفس و استراحت در محل کار لازم است اما اگر این وقت آزاد بیش از اندازه و زیاد باشد موجب بی حوصلگی و خستگی بیشتری می شود. هنگامی که زمان زیادی به بطالت بگذرد ممکن است ذهن درگیر شده و از این و آن شاخه بپرد و آرامش تان را تحت تاثیر قرار دهد.

فاقد هدف روشنی هستید

در طول زندگی دارای اهداف بسیاری هستیم و مسائل فراوانی را باید بیرون از محل کار بررسی کنیم. زمانی که با سایر قسمت های زندگی بیشتر از حد معمول درگیر باشیم انرژی و توجه خود را در محیط کار به آسانی از دست می دهیم. هر اندازه که برای وظیفه کاری خود سعی و تلاش کمتری کنیم، دلبستگی و علاقه ما به شغلی که داریم کاهش می یابد و همین مسئله موجب افزایش بی حوصلگی خواهد شد. در نهایت کسانی که در مدت زمان طولانی مشغول به یک پست می باشند ممکن است این احساس را داشته باشند که راه را گم کرده اند و به مرور دچار سردرگمی خواهند شد و کم کم علاقه خود را به محیط کار از دست می دهند.

علت بی حوصلگی در کار,بی حوصلگی در محیط کار,دلایل بی حوصلگی در محیط کار,

توجه داشته باشید که بی حوصلگی دارای راهکار هایی می باشد و خود به خود از بین نمی رود و نیاز است که نکاتی را انجام دهیم. از جمله راهکارهایی که برای رفع بی حوصلگی در محیط کار وجود دارد شامل

بیشتر از چیزی که از شما انتظار می رود انجام دهید

بهتر است برای اینکه از زمان و توانایی تان به طور کامل استفاده کنید، بیشتر از انتظار رئیس تان کار انجام دهید. بعد از به پایان رساندن وظایف ساده و تکراری، زمانی را به انجام وظایفی جز دایره مسئولیت تان اختصاص دهید. رئیس تان در طی زمان متوجه اخلاق کاری شما خواهد شد و شما را تصدیق می کند. ممکن است در آینده یک سری وظایف چالش برانگیز تر و مناسب تر به شما واگذار کند که شما را مشتاق نگه دارد.

در وقت آزاد مهارت های جدید بیاموزید

گاهی پیش می آید زمانی را در محیط کار بیکار باشید، در این زمان بهتر است که به افزودن دانش خود بپردازید و کتابی مطالعه کنید و چیزهای جدیدی بیاموزید. فردی که در هر کاری مهارت داشته باشد همیشه مورد اعتماد رؤسا خواهد بود. به عنوان مثال اگر در گروه طراحی مشغول به کار هستید ولی آشنایی زیادی با نرم افزار های طراحی ندارید به خود آموزی در این زمینه بپردازید.

استراحت کنید تا خسته نشوید

امکان دارد که در طول کار کردن خسته شوید و انرژی تان کاهش پیدا کند و احساس بی حوصلگی در محیط کار به شما دست دهد. باید توجه کنید که به هیچ عنوان برای استراحت تردید نکنید زیرا استراحت امری ضروری برایتان می باشد و بدن شما به آن نیاز دارد. یک استراحت کوتاه در حین کار می تواند انرژی و قدرت شما را افزایش دهد پس از معجزه آن غافل نشوید.

بدانید که چه انتظاری از کارتان دارید

تعیین کردن انتظارات بسیار اهمیت دارد زیرا شما با شناسایی هدف های خود انگیزه تان افزایش پیدا می کند. بهتر است که جهت شناسایی و کشف اهداف خود تایمی را در نظر بگیرید و همه ی آن موارد را یادداشت کنید و به میز محل کارتان نصب کنید. اگر که احتیاج به کمک داشتید می توانید از تجربیات و مشاوره های موفقیت شغلی یاری بگیرید.

دلایل خستگی و بی حوصلگی در محل کار,علت بی حوصلگی در کار,بی حوصلگی در محیط کار,

اگر شغل تان مانعی برای موفقیت شماست رهایش کنید

اگر با رعایت کردن تمامی موارد بالا باز هم دچار بی حوصلگی در محیط کار شدید و کارتان موجب خستگی و کسل شدن شما می شود بهتر است که به ترک شغل تان فکر کنید زیرا امکان دارد که شغل و فرصت بهتری در انتظار شما باشد، ناامید نشده و در زندگی و کارتان تغییری ایجاد کنید.

mis.hoseinpour
khaterehosseinpour777@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *