بی انگیزگی در محیط کار، یکی از مشکلات بیش تر کارمندان می باشد. هنگامی که فرد به انجام کاری علاقه ندارد و یا به علت مسائل مختلف مانند بیماری، فشار مالی و …، از عهده به پایان رساندن کار خود بر نمی آید؛ علاوه بر پایین آمدن کیفیت کار وی، خود فرد نیز شرایط استرس آوری را تجربه می کند.

بی انگیزگی در محیط کار,بی حوصلگی در محیط کار,بی انگیزگی در محیط کار,

همه ما ممکن است حتی در بهترین روز های زندگی مان هم با بی حوصلگی در محیط کار را مواجه شویم. برای حل این مشکل، راه کار های زیادی وجود دارند اما در ابتدا، باید علت را بشناسیم تا بتوانیم آن را برای همیشه برطرف کنیم.

لذا با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه برخی از علل بی حوصلگی در محیط کار را به شما معرفی می کنیم:

  1. برای خود زمان هایی برای استراحت در نظر بگیرید.

یکی از دلایل بی حوصلگی، نداشتن تفریح است. ما انسان ها ربات نیستیم و نمی توانیم هر روز هفته را بدون کوچک ترین استراحت صرف کار و شغل خود کنیم. حتی اگر مشغول به شغل مورد علاقه تان هستید نیز باید روز ها و یا ساعاتی را صرف پرداختن به کار های مورد علاقه تان کنید.

به عنوان مثال، هر ماه و یا آخر هفته ها، با عزیزان تان وقت بگذرانید و یا از جاذبه های گردشگری شهر های نزدیک تان دیدن کنید تا علاوه بر آشنایی با مکان های جدید، روح و جسم تان هم استراحت کرده باشند.

بی حوصلگی در محیط کار,بی انگیزگی در محیط کار,بی حوصلگی در محیط کار,

  1. به کار مورد علاقه تان بپردازید.

جالب است بدانید؛ عملکرد و پیشرفت کار افراد در زمینه ای که به آن علاقه دارند، بیش تر از پرداختن به کار نا متناسب با سلیقه فرد می باشد. اگر در شغل فعلی تان، آرامش لازم را ندارید و نمی توانید از آن لذت ببرید، بهتر است هر چه زود تر آن را عوض کنید.

تغییر دادن یک حرفه و یا هر چیز دیگری در زندگی بسیار سخت است و به تلاش زیادی نیاز دارد اما احساس خوبی که فرد بعد از ایجاد آن تغییر در زندگی خود تجربه می کند، همه سختی ها را از بین می برد.

پرداختن به کار مورد علاقه، علاوه بر از بین بردن بی انگیزگی در محیط کار، باعث افزایش اعتماد به نفس انسان هم می شود.

  1. اولویت بندی کنید.

عدم برنامه ریزی، یکی از مشکلات اکثر افراد شاغل، محصل، خانه دار و … است. برنامه ریزی صحیح، باعث می شود فرد از وقت خود نهایت بهره را ببرد و کار های خود را در زمان مناسب به پایان برساند.

فردی که کار خود را بدون تقسیم کار ها و اولویت بندی آن ها سپری می کند، با گذر زمان، با انبوهی از کار های انجام نداده که سخت تر هم شده اند مواجه می شود. همین امر، تمام شوق شخص برای به پایان رساندن آن وظیفه را از بین می برد.

برای جلوگیری از این مشکل، هر روز کار های مهم و جزئی خود را در یک دفتر یادداشت و خود را به انجام همه آن ها مجبور کنید.

  1. از مراجعه به روانشناس خجالت نکشید!

متاسفانه بیش تر انسان ها، از ویزیت شدن توسط یک روانشناس و یا روان پزشک ترس دارند و به عبارتی خجالت می کشند! گاهی اوقات، تنها یک روانشناس حرفه ای می تواند مشکل ما را حل و آرامش سابق را به ما بر گرداند.

ممکن است علت بی انگیزگی در محیط کار، ریشه در برخی عادات و یا اتفاقات زندگی شما داشته باشد که این امر فقط توسط یک روانشناس قابل تشخیص است. بنا بر این، سلامت خود را بابت افکار پوسیده گذشتگان به خط نیندازید و هر گاه نیاز داشتید به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

  1. ورزش کنید.

ورزش، یکی از عواملی است که در تمام مراحل زندگی به انسان کمک می کند. با ورزش کردن، شما علاوه بر دور کردن بسیاری از بیماری ها، ذهن و روان خود را نیز آرام و از بسیاری از افکار و انرژی های منفی، از خود محافظت می کنید.

صبح ها زود تر از همیشه بیدار شوید و حدود 20 الی 30 دقیقه پیاده روی کنید. ادامه دادن این شیوه از زندگی، به مرور بی حوصلگی تان را کاهش و شما را به فردی با نشاط تبدیل می کند.

بی انگیزگی در محیط کار,بی حوصلگی در محیط کار,بی انگیزگی در محیط کار,

  1. آزمایش بدهید!

گاهی اوقات، علت بی انگیزگی در محیط کار، موارد ذکر شده نیست و دلایل ریشه ای دارد! بدن ما به علت کمبود برخی ویتامین ها و مواد مورد نیاز، ممکن است توانایی کار کردن با انرژی سابق را نداشته باشد.

بهترین راه برای آگاه شدن از این موضوع، مراجعه به پزشک و انجام یک سری آزمایش های لازم می باشد. بعد از مطلع شدن از نتیجه ها و مصرف قرص های تجویز شده، به مرور به نشاط روز های گذشته خود دست می یابید و می توانید همانند قبل از کار و زندگی تان لذت ببرید!

بی انگیزگی در حال حاضر یکی از شایع ترین مشکلات بین تمام افراد می باشد. برای مبارزه با آن، در قدم اول، باید از تمام تلاش خود استفاده کنیم. انسان بدون انگیزه، به مرور به بسیاری از بیماری های روحی و جسمی مانند افسردگی و … دچار می شود.

به یاد داشته باشید که تنها خود شما می توانید خود را نجات دهید؛ بنا بر این، روح و جسم تان را دوست داشته باشید و هر چه زود تر برای نابودی این مشکل اقدام کنید!

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *