دلیل عدم پرداخت سود نقدی در سهام در برخی شرکت های بورسی چیست؟

دلیل عدم پرداخت سود نقدی در سهام بستگی به شرکت ها دارد ممکن است که شرکتی به دلایل مختلف  قادر به پرداخت سود نقدی نباشند. همچنین شرکت های که سود خوبی به سرمایه گذاران می دهند معمولا در بین سهامداران بسیار محبوب هستند. در واقع شرکت ها موظف هستند سودی که سالانه بدست می آورند را بین سهامداران شان تقسیم کنند. اما زمانی که شرکتی در پرداخت سود تعلل می کنند سیگنالی برای فروش سهام به بسیاری از سهامداران می فرستند. البته کسانی که سهام را برای سود تقسیمی پایان سالش نگه می دارند بیشتر امکان دارد که در صورت عدم پرداخت سود اقدام به فروش سهام شرکت کنند. اما با این حال سرمایه گذارانی که از استراتژی بخرو نگه دار استفاده می کنند زمانی که ببینند شرکت قبلا سود سهام را به طور مرتب پرداخت می کرده و حالا به حالت تعویق در آورده ممکن است که دمشان را بگذارند روی کول شان و در بروند!

دلیل عدم پرداخت سود نقدی در سهام,عدم دریافت سود نقدی سهام,نحوه دریافت سود سهام در بورس,

مشکل مالی

یکی از دلایل اصلی عدم دریافت سود نقدی سهام شرکت می تواند مشکل مالی شرکت باشد که شرکت زیر فشار مالی قرار دارد. از آن جایی که سود سهام از محل سود انباشته به سهامداران پرداخت می شود یک شرکت در تلاش است که سود سهامش را به حالت تعویق در بیاورد تا بتواند ذخیره مالی لازم برای پرداخت هزینه های آتی را داشته باشد.

همچنین در صورت درآمد پایین یا هزینه های بالا ممکن است دلیل عدم پرداخت سود نقدی در سهام باشد یا سود سهامداران کم شود یا حتی به طور کلی قطع شود. در بعضی مواقع عدم پرداخت سود سهام ممکن است که از روی نیاز اعلام شود به معنای این که هیچ سودی برای توزیع وجود ندارد و حاشیه سود به اندازه کافی زیاد نیست که بتواند پرداخت هزینه ها را ممکن سازد.

دلیل عدم پرداخت سود نقدی در سهام,عدم دریافت سود نقدی سهام,نحوه دریافت سود سهام در بورس,

هزینه های پیش بینی نشده

دلیل عدم پرداخت سود نقدی در سهام یک شرکت که پرداخت سود را به حالت تعویق در می آورد ممکن است هزینه های پیش بینی نشده ای باشد که به طور موقت سود دهی را کاهش می دهد. حتی اگر درآمد سالانه ثابت بماند یک طرح دعوی در دادگاه علیه شرکت و نیاز شرکت به جایگزینی یا به روز کردن کردن تجهیزات پرهزینه ممکن است شرکت را ملزم به استفاده از درآمدها با اهداف دیگر کند. در این شرایط سودهای سهام به محض برطرف شدن هزینه های پیش بینی نشده دوباره پرداخت می شود. اما تعدادی از سهام داران با دیدن چنین شرایطی فرار را بر قرار ترجیح می دهند که ممکن است سود سهام و سرمایه آینده شان را را قربانی این تعلیق ها کنند. همیشه عدم پرداخت سود سهام نباید ترس و وحشتی برای سهام داران ایجاد کند و آن ها در صورت عدم پرداخت تصمیم به فرار بگیرند.

رشد منابع مالی

همان طور که گفته شد سود سهام از سودهای انباشته شرکت پرداخت می شود که این موضوع نشان دهنده مقدار سود انباشته کل است که در طول زمان جمع آوری شده است یا قبل از این به عنوان سود سهام در سال های قبل پرداخت یا استفاده نشده است. یکی از اساسی ترین سود انباشته برای تامین رشد منابع مالی پروژه هایی است که با هزینه های موقت تعهد افزایش درآمد در آینده را می دهند. در صورتی که یک شرکت تصمیم به ساخت کارخانه جدید گسترش خط تولید و بخش های جدید بازار بگیرد ممکن است که برای انجام این پروژه ها تصمیم بگیرد که از سود انباشته شده استفاده کند در این صورت امکان عدم دریافت سود نقدی سهام وجود دارد تا درآمد های بیشتری تسهیل شود. دوباره سهامدارانی که سهام را رها کرده اند و رفتند فرصت خوبی و سود سهام افزایش یافته را در سال های آتی از دست می دهند.

دلیل عدم پرداخت سود نقدی در سهام,عدم دریافت سود نقدی سهام,نحوه دریافت سود سهام در بورس,

به تاخیر انداختن پرداخت سود سهام ممتاز

توزیع کردن سود سهام ممکن است که کمی پیچیده باشد چرا که دو نوع سهام وجود دارد. سهام عمدتا به عنوان سهام عادی در نظر گرفته می شود و سود سهام با صلاحدید نهاد صادر کننده پرداخت شود اما بیشتر شرکت های خارجی در کنار سهام عادی سهام ممتاز را نیز منتشر کرده اند که همه حقوق مالکیت مربوط به سهام عادی را ندارند اما طبق شرایطی که در برگ سهام ممتاز آمده است می تواند نرخ سود تضمین شده ای داشته باشد که معمولا سود آن از سود سهام عادی بالاتر است. دلیل عدم پرداخت سود نقدی در سهام شرکت ممکن است به علت این باشد که شرکت ابتدا باید سود سهامداران ممتاز را پرداخت کند و بعد به سراغ پرداخت سود سهام عادی برود.

در برخی مواقع ممکن است شرکت توان پرداخت سود سهام عادی را داشته باشد اما توان پرداخت سود سهام عادی و ممتاز را یکجا نداشته باشد که در این صورت تصمیم شرکت بر آن خواهد بود که سود سهام ممتاز را پرداخت کند و سود سهام عادی را به تعلیق در آورد. اما ویژگی سهام ممتاز جمع شوندگی است یعنی اگر شرکت نتواند یک سال سود سهام ممتاز را بپردازد در سال دوم موظف به پرداخت سود سهام سال اول و دوم را به سهامداران ممتاز پرداخت کند.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *