ابتدا جهت اینکه شما را با تنخواه گردان حسابداری آشنا کنیم لازم است مقدمه ای از آن را بدانید.

در چند دهه اخیر در پی توسعه یافتن و پیشرفته شدن موسسات و شرکت ها، فعالیت های آن ها هم به مراتب افزایش یافت و هر کدام از این فعالیت ها به هزینه های بسیار زیادی نیازمند بود.

در این موقعیت برای مجموعه های مختلف دغدغه مهمی ایجاد شده بود که آن مدیریت هزینه ها بود. از سوی دیگر باید فرایند های اداری بسیاری هم برای پرداخت این هزینه ها انجام می‌ گرفت که همین موضوع سبب اتلاف وقت بسیاری می شد.

به عنوان مثال برای اینکه ملزومات اداری خریداری می‌ شد از یک طرف پرداخت هزینه محصول و از طرف دیگر هزینه ای جدا جهت حمل و نقل آن باید پرداخت می شد.

هر کدام از این فرایند های اداری و پرداخت ها به میزان خود هزینه بسیار و هم چنین زمان زیادی در پی داشت. پس باید راه حلی برای آن پیدا می شد. از نمونه راهکارهایی که برای حل این مشکل در نظر گرفته شد ایجاد کردن تنخواه گردان حسابداری بود.

اگر تمایل دارید بدانید تنخواه گردان حسابداری چیست و چه کاربردهایی دارد در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

تنخواه گردان حسابداری,تنخواه گردان حسابداری چیست,تنخواه گردان حسابداری,

تنخواه گردان حسابداری چیست؟

تنخواه گردان حسابداری در واقع مقداری وجه نقد می باشد که جهت انجام امور روزمره، آسان شدن کار و هم چنین پرداخت هزینه های جزئی موسسات و شرکت ها ایجاد شده است.

به یک نفر از پرسنل شرکت که معمولا مامور خرید موسسه یا شرکت است، این وجه تنخواه داده می شود. این شخص وظیفه دارد همه مدارکی را که مربوط به پرداخت می باشد حتی اگر دارای هزینه کم می باشد را هم به شکل فاکتور، رسید یا قبض در نزد خود حفظ کند.

زیرا همین هزینه های اندک در پایان دوره مالی در میزان زیاد با هم جمع شده و هزینه زیادی را در پی دارند. همه هزینه های مربوط به آن تنخواه گردان از حساب تنخواه صورت می گیرد. پس نیاز است این اسناد به صورت رسمی و واضح تحویل حسابداری داده شود.

رسید های تنخواه بعد از این که به حسابداری تحویل داده شد باید به وسیله مدیر تنخواه و مدیریت قسمت حسابداری امضا شود.

توجه داشته باشید تنخواه باید در حسابی واقع شود که در حسابداری شرکت ثبت شده باشد. نکته دیگر این است فردی که وظیفه تنخواه را به عهده می گیرد باید مورد تایید هیئت مدیره و فردی صادق و مورد اعتماد باشد.

تنخواه گردان حسابداری چیست,تنخواه گردان حسابداری,تنخواه گردان حسابداری چیست,

اهداف تنخواه حسابداری

مهم ترین اهداف  تنخواه گردان حسابداری شامل سه مورد زیر می باشد.

پرداخت سریع و راحت هزینه ها

از نمونه کاربردهای تنخواه این می باشد که هزینه های جزئی و جاری مجموعه با دقت و سرعت بیشتری انجام می گیرد.

هم چنین از تنخواه می توان جهت پرداخت هزینه‌ های ضروری شرکت که برای پرداخت آن ها دسترسی سریع به امکانات بانکی وجود ندارد هم استفاده کرد.

پایین آمدن حجم عملیات های حسابداری

باید گفت حجم عملیات های پرداخت و همینطور حجم عملیات حسابداری برای پرداخت با استفاده از تنخواه بسیار کاهش می یابد.

هر اندازه که پرداخت های مالی شرکت با استفاده از صندوق  شرکت یا پرداخت ‌های بانکی انجام گیرد، باعث کاهش سرعت در پرداخت می شود و عملیات حسابداری با موانع بیشتری روبرو می شود.

اما با استفاده از تنخواه پرداخت، قسمتی از هزینه ها باعث کاهش این فشار می شود.

کنترل وجه نقد شرکت

مسئله مهم جهت هزینه‌ های نقدی و جزئی شرکت کنترل کردن آن می باشد که با بکاربردن حساب تنخواه گردان مدیریت آن بسیار ساده می باشد.

نکاتی درباره افتتاح حساب تنخواه

قبل از اینکه به افتتاح حساب تنخواه بپردازید لازم است که به چند نکته توجه داشته باشید

جهت احراز مسئولیت، صلاحیت تنخواه گردان ثابت شود

به وسیله هیئت مدیره مقدار وجهی که به تنخواه داده می شود، تعیین یافته و یکبار پرداخت صورت گیرد

اسناد پرداختی که به وسیله تنخواه دار ارائه می شود لازم است که به شیوه مطلوبی بایگانی و نگهداری شود

هنگامی که به حساب تنخواه پرداخت صورت می‌ گیرد، لازم است که رسید معتبر دریافت شود

بهتر است تضمینی معتبر از تنخواه دار نظیر سفته یا چک گرفته شود

انواع تنخواه گردان

به شخصی که انجام امور تنخواه گردانی مجموعه را می پذیرد تنخواه دار گفته می شود. معمولاً در هر شرکت و موسسه وظایف تنخواه دار مطابق با سیاست های داخلی آن به چند بخش مختلف تقسیم می شود.

از نمونه آن شامل تنخواه گردان ثابت، تنخواه گردان متغیر، تنخواه گردان تعهدی، تنخواه گردان نقدی، تنخواه گردان فرعی و تنخواه گردان اصلی می باشد.

تنخواه گردان چه تفاوتی با صندوق دارد؟

بیشتر از هر حساب دیگری حساب تنخواه گردان بسیار شبیه به صندوق می باشد اما در جواب اینکه تفاوت تنخواه گردان حسابداری با حساب صندوق چیست؟ و چه چیزی آن ها را از هم متمایز می کند؟

باید بگوییم اول از همه اینکه آن نمونه پرداخت هایی که توسط حساب صندوق صورت میگیرد باید هر روز ثبت شود.

اما توجه داشته باشید پرداخت های انجام گرفته توسط حساب تنخواه باید هنگامی که واریز هزینه ها صورت می گیرد مورد ثبت قرار گیرند.

هم چنین باید گفت معمولاً پرداخت های حساب تنخواه برای هزینه های مشخصی صورت می گیرد اما پرداخت های صندوق فاقد محدودیت مشخص می باشند.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *