بیمه تأمین اجتماعی به افرادی که در محیط‌ هایی مانند کارگاه ‌ها، کارخانه‌ ها، شرکت ‌ها و مکان هایی از این نظیر مشغول به کار هستند تعلق می گیرد و این افراد باید حتما تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند. ساز و کار بیمه تامین اجتماعی به این صورت است که در قبال استفاده از مزایای این بیمه، شخص بیمه شده باید در زمانی که مشغول به کار است مبالغی را به عنوان حق بیمه به این سازمان پرداخت کند. سازمان تأمین اجتماعی، یک سازمان بیمه ‌گر اجتماعی عمومی غیردولتی است.

این سازمان، وظیفه پوشش اجباری بیمه کارگران، حقوق بگیر ها و پوشش اختیاری صاحبان حرف و مشاغل آزاد را برعهده دارد. این سازمان قدیمی ‌ترین و بزرگ ترین سازمان تأمین اجتماعی و درمانی غیردولتی در کشور است که متعلق به بیمه‌ شده گان می باشد. کسانی که دفترچه درمان تامین اجتماعی داشته باشند می توانند با مراجعه به مراکز درمانی تحت پوشش و یا طرف قرارداد بیمه تامین اجتماعی از خدمات آن‌ ها استفاده کنند. این همه چیز درباره بیمه تأمین اجتماعی نیست، در ادامه همراه ما باشید تا شما را بیشتر با این بیمه آشنا کنیم.

بیمه,بیمه بازنشستگی,بیمه تأمین اجتماعی,

مزایای بیمه تامین اجتماعی شامل چه مواردی است؟

 • حمایت از بیمه شده طبق قوانین کار و پرداخت مستمری بازنشستگی به بیمه‌ شده
 • ارائه بیمه درمان از طریق صدور دفترچه بیمه درمانی برای بیمه ‌شده و افراد تحت سرپرستی
 • امکان دریافت دفترچه درمان به منظور استفاده از خدمات درمانی کلینیکی، پاراکلینیکی و توان ‌بخشی
 • به کمک دفترچه درمانی، بیمه ‌شده و افراد تحت تکفل وی می‌ توانند از خدمات و امکانات پزشکی با هزینه‌ های کمتر و یا به صورت رایگان استفاده کنند
 • خدمات درمانی به صورت درمان مستقیم و غیر مستقیم ارائه می‌ شود
 • بیمه تامین اجتماعی دارای مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستان ‌هایی است که در صورت مراجعه بیمه‌ شده به این مراکز انجام خدمات درمانی و استفاده از امکانات پزشکی برای وی رایگان خواهد بود.
 • گاهی اوقات نیز ممکن است بیمه‌ شده به هر دلیل از جمله فاصله زیاد تا مراکز درمانی تحت پوشش بیمه نتواند برای درمان به این مکان‌ ها مراجعه کند. این بیمه علاوه بر مراکز درمانی تحت پوشش خود با بسیاری از دیگر بیمارستان‌ ها و مراکز خدمات درمانی طرف قرارداد است که بیمه ‌شده می تواند به آن ‌ها نیز مراجعه و از امکانات آن استفاده کند. در این صورت پرداخت بخش اندکی از هزینه‌ های درمانی به عهده بیمه‌ شده است و بخش عمده آن توسط بیمه به مراکز طرف قرارداد پرداخت می ‌شود. اما گاهی به خصوص در مواقع اضطراری پیش می ‌آید که بیمه تأمین اجتماعی شده به هیچ یک از این مراکز دسترسی ندارد، در این مواقع بهتر است بیمه‌ گزار به نزدیک ‌ترین مرکز درمانی مراجعه و نسبت به درمان خود اقدام کند. اگرچه در این شرایط پرداخت همه هزینه ‌های درمانی باید توسط بیمه شده انجام شود اما پس از طی شدن مراحل درمان، وی می ‌تواند با ارایه مدارک پزشکی، نسخ پزشک و فاکتورهای پرداخت‌ شده، بخشی از هزینه ‌های پزشکی مطابق با تعرفه‌ هایی که در هیئت ‌وزیران تصویب شده است را دریافت کند.

تامین اجتماعی,بیمه,بیمه بازنشستگی,

این بیمه بیشتر مناسب چه افرادی است؟

 • کسانی که پس از خدمت، توانایی فعالیت خود را از دست می ‌دهند
 • افرادی که به علت حادثه‌ در حین کار از کار افتاده شوند
 • کار فرمایان از خانواده هر کارگر که فوت شود
 • افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه خاصی قرار ندارند

بیمه‌ شده در تمامی مراجعات خود به بیمارستان‌ ها، کلینیک‌ ها و دیگر مراکز ارائه خدمات پزشکی باید دفترچه درمان معتبر را همراه خود داشته باشد. هم اکنون با مراجعه به سایت بیمه این امکان برای دارندگان دفترچه بیمه درمان تامین اجتماعی فراهم شده است تا به صورت آنلاین و بدون مراجعه به کارگزاری‌ ها نسبت به صدور، تمدید و تعویض دفترچه بیمه اقدام کنند و دفترچه خود را نیز در محل سکونت خود تحویل بگیرند. بیمه تامین اجتماعی به طور کلی، بیمه ‌ای است که تضمین ‌کننده حقوق بیمه ‌گزار است و با ارائه مستمری بعد از بازنشستگی و همچنین خدمات درمانی از حقوق بیمه‌ شده مطابق قانون حمایت می کند.

بیمه تأمین اجتماعی,تامین اجتماعی,بیمه,

همان طور که می دانید، بیمه انواع و اقسام مختلفی دارد؛ که بیمه بازنشستگی، بیمه عمر، بیمه تکمیلی و آتش ‌سوزی و خودرو، ازجمله بیمه‌ های شناخته ‌شده در جامعه محسوب می ‌شوند. بیمه بودن، نوعی کاهش ریسک و افزایش اعتماد به آینده است و افراد می توانند برای جلوگیری از برخی از این ریسک ها خود را بیمه کنند و حتما از خدمات بیمه‌ ای تأمین اجتماعی براساس نیاز و وسع خود استفاده شود. با در نظر گرفتن تمام نکات و همه چیز درباره بیمه تأمین اجتماعی می توانید بیمه متناسب را برای خود دریافت کنید.

mis.hoseinpour
khaterehosseinpour777@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *