قطعاً اولین قدم جهت داشتن یک ذهن آرام میز کار مرتب می باشد. اگر که احساس می‌ کنید در محل کارتان و انجام کار ها دچار مشکل شده اید کافی است که به اطرافتان نگاهی بیندازید و ببینید که آیا میز کارتان به هم ریخته است یا خیر؟

مطابق با تحقیقات انجام شده میز کار نامرتب علاوه بر این که ظاهری نامطلوب دارد قادر خواهد بود در پردازش و تمرکز اطلاعات هم اختلال به وجود آورد.

درهم ریختگی و بی نظمی با تمرکز شما تعارض دارد و موجب اضطراب، استرس و احساس گناه خواهد شد و نیاز است که چنین وضعیتی را کنترل کنید.

مرتب کردن میز کاری ساده و با ارزش است. پس در این مقاله همراه ما باشید تا شما را برای مرتب بودن میز کار خود و در نتیجه ذهن آزاد و خلاقیت تان راهنمایی کنیم.  جهت داشتن میز کاری مرتب لازم است که موارد ذیل را رعایت کنید.

یک فضای شخصی ایجاد کنید

به طور حتم روزانه وسایل ضروری تان را به محل کار می آورید و نیاز است که آن ها را در جایی قرار دهید.

با این حال بهتر است که در عوض شلوغ کردن میز کارتان با کیف پول، کیف دستی، کلید ها و موبایل تان محل ویژه ای را جهت این لوازم که باعث بی نظمی می شوند فراهم کنید.

حتی بهتر است که موبایل تان را هر زمان که ممکن بود خارج از دید بگذارید تا زمان کار کمتر موجب حواس پرتی تان شود.

مرتب بودن میز کار,میز کار مرتب,مرتب بودن میز کار,

پاکسازی انجام دهید

مورد دیگر برای داشتن میز کار مرتب این موضوع است که به پاکسازی بپردازید. برای این کار لازم است که تمامی وسایل روی میزتان را بررسی کنید و از خودتان بپرسید که به این وسیله نیاز دارید یا خیر؟

لوازمی که نیاز دارید را نگه داشته و غیر ضروری ها را دور بیندازید. اگر این کار را به صورت صحیح، روزانه انجام دهید به زودی تغییرات بسیار خوب و مثبتی را روی میز کارتان مشاهده خواهید کرد.

به نوبت هر کاری را انجام دهید

ممکن است که تصور کنید در انجام دادن چند کار به صورت همزمان بسیار مهارت دارید. اما حقیقت این است که انجام دادن چندین کار به شکل همزمان معمولاً غیر ممکن به نظر می رسد.

پس بهتر است به جای سعی کردن و نتیجه نگرفتن روی یک کار تمرکز کنید. برای اینکه هرچه بیشتر بی نظمی را کم کنید کافی است همان کاری را که انجام می دهید فضای میزتان را در بر بگیرد و هر چیز دیگر غیر آن را کنار قرار دهید.

میز کار مرتب,مرتب بودن میز کار,میز کار مرتب,

یک دفترچه یادداشت فراهم کنید

ممکن است که نتوانید همه چیز را به موبایل تان منتقل کنید. در نتیجه بهتر است که یک دفترچه یادداشت فراهم کنید و برخی شماره ها و یادآوری ها را در آن ثبت کنید.

این دفترچه قادر خواهد بود تمامی اطلاعات و ایده های مهم تان را به صورت یکپارچه تنظیم کند و به جلوگیری از به وجود آمدن بی نظمی روی میز کارتان کمک کند.

یک سطل زباله فراهم کنید

بهتر است که یک سطل زباله در زیر میز یا نزدیکی تان قرار دهید. پس بلافاصله بعد از این که چیزی روی میز کارتان بود  که نیازی به آن نداشتید سریعا آن را در سطل زباله بیندازید.

برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید می توانید جعبه ای کوچک برای بازیافت هم فراهم کنید که کاغذهای باطله را در آن قرار دهید. اگر به شکل صحیح از این دو سطل استفاده کنید میز کار مرتب و خلوتی خواهید داشت.

 خودکار هایی را که استفاده نمی کنید دور بیندازید

خودکار ها و مداد های روی میز خیلی ساده می توانند به روی هم تلنبار شوند. لازم نیست خودکاری را که از یک سال پیش خشک شده است روی میزتان قرار داشته باشد.

بهتر است که بیشتر از دو خودکار و مداد روی میز وجود نداشته باشد. این امر می تواند باعث کاهش بی نظمی میز کارتان شود.

مرتب بودن میز کار,میز کار مرتب,مرتب بودن میز کار,

میزتان را بخش بندی کنید

احتمالاً بیشتر وقت تان در محل کار صرف کار با کامپیوتر می باشد اما لازم است که برای کار های غیر کامپیوتری جایی روی میزتان در نظر بگیرید. به عنوان مثال می توانید به جای بی نظمی و شلوغ کردن فضای اطراف کامپیوتر، میزتان را بخش بندی کنید.

مثلاً یک بخش را به خواندن کتاب اختصاص دهید و پروژه های تان را بررسی کنید و یا اینکه به مرور فهرست کارهای روزانه خود بپردازید.

یک روز در هفته به تمیز کاری اساسی بپردازید

بهتر است که یک روز در هفته را به بررسی تمام دور ریختنی ها و کاغذ هایی که از چشم تان دور مانده است اختصاص دهید. به مرتب کردن وسایل اداری، فایل های داخل کامپیوتر و پوشه های جا به جا شده بپردازید.

هر اندازه که این کار را در طول هفته بیشتر انجام داده و تمیز کنید زمان کمتری صرف این امور خواهد شد.

روزانه کاغذها را دسته بندی کنید

لازم است که تمام کاغذ هایتان را در پایان روز به صورت سریع مرور کنید. قبل از اینکه از محل کار خارج شوید به بررسی کاغذ ها بپردازید و هر کدام از آن ها که به اسکن، دور انداختن یا دسته بندی نیاز دارند انجام دهید.

این امر از آن دسته کارها می باشد که در ابتدا مشکل به نظر می آید، اما در طول زمان قادر خواهید بود در کمتر از ۵ دقیقه آن را انجام دهید و به داشتن میز کار مرتب عادت خواهید کرد.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *