قرارداد آتی سبد سهام، به عنوان یک ابزار جدید و پول ساز در بازار بورس و اوراق بهادار شناخته می شود که مزایای بسیاری دارد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با مفهوم قرارداد آتی سبد سهام و چگونگی معامله آن، آشنا کنیم.

در چند سال اخیر میزان معاملات، خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری در شرکت ها بسیار افزایش یافته و به علت درآمد بالایی که دارد، هر روزه افراد زیادی از جمله سهام داران، سرمایه گذاران وارد بازار بورس و اوراق بهادار می شوند و با انجام فعالیت هایی پول ساز مانند عرضه اولیه، خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری، درآمد بسیاری کسب می کنند. یکی از این فعالیت های جدید و پول ساز و مناسب، قرارداد آتی سبد سهام می باشد. این فعالیت، در واقع نوعی قرارداد برای انجام معاملات می باشد که نفع و سود بسیاری برای هر دو طرف قرارداد دارد و به عنوان یک ابزار معاملاتی جدید در بازار بورس شناخته می شود قرارداد های آتی شامل دو گروه مالی و کالا می شوند. پس اگر به تازگی وارد بازار بورس شدید و قصد انجام معاملات را دارید، و با مفاهیمی مانند قرارداد های آتی و مشخصات قرارداد های آتی، آشنایی ندارید، به هیچ عنوان این مطلب مفید و پر کاربرد را از دست ندهید.

فواید قرارداد های آتی,قرارداد آتی سبد سهام,مشخصات قرارداد های آتی,

قرارداد آتی سبد سهام

قرار داد آتی سبد سهام ، به عنوان یک ابزار جدید و پول ساز در بورس شناخته می شود که به شما در انجام معاملات درست و مناسب کمک بسیاری می کند و از ایجاد ضرر و زیان جلوگیری کرده، و باعث سود و نفع هر دو طرف قرارداد می شود. این  قرارداد از سهام ۳۰ شرکت بزرگ و معتبر تشکیل شده و با نوسانات و تغییرات زیادی همراه است. و به علت مزایای زیادی که دارد، طرفدارن بسیاری در بازار بورس پیدا کرده. این قرارداد، نوعی ابزار مالی برای معاملات و خرید و فروش ها می باشد که روش انجام معامله در آن کاملا قانونی و از طریق راه های مناسب صورت می گیرد.

در قرارداد های آتی، برای انجام معاملات و خرید و فروش سهام یا کالا، تاریخ و قیمت معینی را درج می کنند. برای مثال فرض کنید که شما قصد خرید سهام فولاد را از یک فرد دارید. و پس از انجام مکالمه های تلفنی در خصوص انجام معامله، در قرارداد آتی مشخصات کالا، تاریخ انجام معامله و زمان پرداخت وجه و تحویل کالا، مشخص می شود. در نتیجه شما نوع و مشخصات کالای مورد نظر را نوشته و در زمان معین وجه را پرداخت می کنید

قرارداد و معامله های آتی، باعث نفع و سود هر دو طرف معامله می شود چرا که هم خریدار باید در زمان مشخص وجه کالا را پرداخت کند و هم فروشنده باید در زمان معین و پس دریافت وجه، کالا را تحویل دهد. در نتیجه با انجام این کار از ایجاد ضرر و زیان برای فروشنده یا خریدار جلوگیری می کنند.

فواید قرارداد های آتی,قرارداد آتی سبد سهام,مشخصات قرارداد های آتی,

ویژگی و فواید قرارداد های آتی

 • استاندارد بودن مشخصات کالا
 • شفافیت در خصوص قیمت و نرخ کالا
 • نبود ریسک و ضرر در انجام معامله و خرید و فروش کالا
 • وجود مکانیسمی مناسب برای خرید و فروش
 • هزینه بسیار کم و اندک برای انجام معاملات
 • استفاده از اهرم های مالی
 • پوشش مناسب و اتخاذ موقعیت در بازار بورس

فواید قرارداد های آتی,قرارداد آتی سبد سهام,مشخصات قرارداد های آتی,

مشخصات قرارداد های آتی

برای مثال تصور کنید که کالایی نظرتان را جلب کرده و قصد خرید آن را دارید. در نتیجه برای انجام معامله و خرید و فروش، از قرارداد های آتی استفاده می کنید. چرا که در این قرارداد ها مشخصات کالا به  طور واضح بیان شده. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با مفهوم مشخصات قرارداد های آتی آشنا کنیم.

 • انواع دارایی های پایه ای و استاندارد کالا

در قرارداد های آتی، به کالایی که معامله می شود، دارایی پایه ای می گویند و در بازار بورس معمولا کالاهایی چون محصولات کشاورزی، انواع فلزات، فرآورده های نفتی و سایر محصولات به عنوان دارایی پایه ای شناخته می شوند.

 • اندازه قرارداد آتی

در این قسمت حجم و میزان کالا ‌و یا مقدار محصولی که باید تحویل داده شود را، مشخص می کنند. در بازار بورس برای انجام معامله هر کالایی مقدار مشخصی را تعیین می کنند. برای مثال تصور کنید که فردی قصد خرید سکه طلا بهار آزادی طرح امام را دارد در نتیجه فرد فقط می تواند ۱۰ عدد سکه را خریداری کند و بالاتر از این رقم، معامله غیر مجاز محسوب می شود.

 • ساعت، زمان و تاریخ انجام معامله

در این قسمت، زمان ایجاد قرارداد و تاریخ دریافت وجه و کالا مشخص می شود.

قرارداد آتی سبد سهام چگونه معامله می شود؟

برای انجام معاملات آتی باید تمامی مراحل زیر را اجرا کنید.

 • دریافت کد بورسی و معامله از کار گزاری ها با استفاده از مدارک هویتی و تحصیلی
 • اطلاع داشتن از زمان انجام قرارداد های آتی سهام. که زمان آن، معمولا در روز های شنبه تا چهارشنبه و از ساعت ۹ صبح الی ۱۲:۳۰ ظهر می باشد.
 • مراجعه به سایت خرید و فروش و معامله، برای دریافت کالای مورد نظر
مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *