انواع ثبت سفارش در بورس

انواع سفارشات در بازار های مالی از دو سفارش تشکیل شده است: یک سفارشی که قصد وارد شدن به معامله را دارد و دیگری که قصد خارج شدن از معامله را دارد. بنابراین یک سفارش می تواند سفارش خرید باشد یا فروش و وقتی این سفارش به یک معامله تبدیل می شود که یک سفارش فروش و یک سفارش خرید دارای شرایط مناسبی برای انجام معامله باشند. انواع سفارشات چه در بازار سهام چه در بازارهای مختلف و چه بازار آتی و بازارهای رمزنگاری شده همه از قوانینی یکسان تبعیت می کنند.

انواع ثبت سفارش در بورس,انواع سفارش در بورس,انواع سفارشات در بازار های مالی,

سفارش محدود ( Limit Order)

از انواع سفارش در بورس سفارشاتی هستند که در آن خرید و فروش در یک قیمت مشخص یا حتی بهتر از آن انجام می شود. شفارشات محدود ممکن است با توجه به شرایط بازار تکمیل شوند یا نشوند. اما چنین سفارشاتی فقط در قیمت مشخص شده یا بهتر از آن انجام می شود. به طور مثال اگر یک تریدر یک سفارش محدود برای خرید در قیمت 50.5 وارد کند فقط زمانی که قیمت به 50.5 یا پایین تر برسد معامله انجام می شود و برعکس زمانی که یک تریدر سفارش محدودی را با قیمت 50.5 وارد کند تنها در زمانی معامله انجام می شود که قیمت به 50.5 برسد یا بالاتر از آن برسد. در واقع سفارش محدود برای زمانی مناسب است که شما قصد دارید در یک قیمت مناسب معامله را انجام دهید و ریسک عدم انجام معامله را پذیرفته اید.

سفارشات با قیمت بازار

یکی از ساده ترین و سریع ترین راه برای انجام یک سفارش سفارش با قیمت بازار می باشد. در این سهام واسطه باید سهام را به سرعت و به قیمتی خوب بفروشد. اگر شما بازار را دنبال می کنید احتمال اینکه اخرین قیمت در خواستی را دریافت نکنید وجود دارد. در یک بازار بی ثبات قیمتی نزدیک به آن قیمت ممکن است نصیب تان شود و هیچ تضمینی برای هیچ نوع قیمت وجود ندارد. یکی از مهم ترین نکات این است که انواع سفارش در بورس با قیمت بازار در واقع ارزان ترین سفارشاتی هستند که شما می توانید انجام دهید.

نحوه ثبت سفارش در بورس,انواع ثبت سفارش در بورس,انواع سفارش در بورس,

سفارش توقف ضرر

این نوع سفارش یک شاخص قیمتی را به واسطه تان می دهد که از افت قیمت سهام شما جلوگیری می کند. سفارش توقف ضرر در نقطه ای پایین تر از قیمت بازار می باشد. درصورتی که سهام شما به آن نقطه برسد سفارش توقف ضرر به یک سفارش بازاری تبدیل می شود و واسطه تان می تواند آن سهم را بفروشد اما اگر قیمت سهام ثابت مانده یا صعود کند سفارش توقف ضرر هیچ کاری انجام نمی دهد. در واقع چنین سفارشاتی بیمه ای ارزان قیمت هستند که از شما در برابر ضررهای هنگفت محافظت می کند.

مناسب تا زمان لغو کردن

یکی دیگر از انواع سفارشات در بازار های مالی می توان به سفارش مناسب تا زمان لغو کردن اشاره کرد که در آن به وسطه تان دستور می دهد یک سفارش را فعال نگه دارد تا زمانی که آن را لغو کنید. این سفارش را باید همراه با سفارش های دیگر به کار ببرید تا یک چارچوب زمانی برای آن تعیین کنید. همچنین بعضی از واسطه ها محدودیت های برای مدت زمان نگه داری سفارش دارند.

انواع سفارشات در بازار های مالی,نحوه ثبت سفارش در بورس,انواع ثبت سفارش در بورس,

سفارش روز

یک سفارش روز از انواع سفارشات در بازار های مالی است که در دسته بندی سفارش مناسب تا زمان لغو کردن قرار نمی گیرد. به این صورت که اگر سفارشات در آن روز انجام نشد باید روز بعد دوباره آن را وارد کنید.

همه یا هیچ

می توان گفت سفارش همه یا هیچکدام به طوری است که شما همه سفارشات را به صورت پرشده می خواهید یا هیچکدام را نمی خواهید. بنابراین از این سفارش می توانید برای سهام های که به سختی معامله می شوند بهره ببرید.

سفارش توقف ضرر دنباله رو

این سفارش مانند سفارش توقف ضرر است اما تفاوت آن این است که به جای اینکه حفاظتی در مقابل ضرر باشد از آن برای محافظت از سود خود استفاده می کنید. در واقع از سفارش توقف ضرر دنباله رو می توان برای تقعیب سهمی خاص  که سود دریافت می کنید و تا سطح های بالاتر بهره ببرید. این نوع سفارش تا درصدی از قیمت بازار ثبت می شود. اگر قیمت بازار تا آن درصد مشخص شده کاهش یابد سفارش توقف ضرر دنباله رو به سفارش بازاری تبدیل می شود و واسطه تان آن سهم را می فروشد. اگر سهام صعود کند این سفارش آن را تا زمانی که به درصد تعیین شده از قیمت بازار برسد تعقیب خواهد کرد. در واقع این کار از در آمدهای اضافی شما محافظت می کند.

نتیجه گیری

ممکن است که انواع سفارشات در بازار های مالی در بعضی کارگزاری ها با نام های متفاوتی باشند اما مفهوم آن ها فرق چندانی باهم ندارد. از مفید ترین سفارشات می توان به سفارش توقف ضرر سفارش با قیمت بازار و سفارش توقف ضرر دنباله رو اشاره کرد. شناختن بقیه سفارشات هم می توانند مفید باشند اما استفاده چندانی از آن ها نخواهید کرد.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *