مزاحمان تلفنی از زمان های قدیم و همان اوایلی که تلفن های همراه وارد زندگی مردم شدند، وجود داشته اند. با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی این مزاحمت ها نیز شکل جدیدی به خود گرفتند و به همین دلیل دانستن بهترین روش برای رفتار با مزاحم اینترنتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده است.

رفتار با مزاحم اینترنتی,مزاحم اینترنتی,نحوه شکایت مزاحم فضای مجازی,

چندین سال پیش این مزاحمت ها تنها به صورت تلفنی بود و فرد مجرم تنها می توانست از طریق تماس تلفنی، کار خود را انجام دهد. اما در دنیای کنونی که امکان انتشار تقریبا هر چیزی از پیام تا عکس و فیلم وجود دارد، این مزاحمان نیز شیوه های جدیدتری را در نظر گرفته اند.

 

چرا برخی از افراد، مزاحم دیگران می شوند؟

زمانی که یک شخص قربانی چنین مزاحمت هایی می شود، به این فکر می افتد که در وهله اول چرا یک فرد تصمیم می گیرد به آزار و اذیت دیگران از طریق اینترنت و… بپردازد؟ خیلی از اوقات افرادی که به دنبال نحوه شکایت از مزاحم فضای مجازی هستند، اذعان دارند که فرد خاطی را نمی شناسند.

مهم ترین دلیلی که برای این گونه مزاحمت ها می توان در نظر گرفت، کمبود توجه فرد مزاحم است. بسیاری از افراد در دنیای واقعی از کمبود توجه رنج می برند و اغلب اوقات در حال مقایسه زندگی خود با دیگران هستند و همین موضوع باعث افزایش خشم و غضب آن ها نسبت به باقی مردم می شود.

با روی کار آمدن فضای مجازی و امکان فعالیت به صورت ناشناس با حساب های جعلی و فیک، دست این افراد برای خالی کردن خشم خود بسیار باز شده است. اگرچه این تصور که هویت آن ها به صورت  پنهان می ماند، تنها خیالی باطل است چون با شکایت از آن ها، پلیس فتا هویت شان را شناسایی می کند.

اگر شما هم تا به حال چنین مزاحمت هایی را تجربه کرده اید و یا از اطرافیان و آشنایان کسانی را می شناسید که این تجربه ناخوشایند را دارند، بهتر است با چگونگی رفتار با مزاحم اینترنتی آشنا شوید و بدانید در زمان رویارویی با این مشکل، چه کارهایی را انجام دهید.

 

پاسخ ندهید

بسیاری از ما به خصوص بانوان و جنس مونث، روزانه پیام های کریه و نامناسب بسیاری را ممکن است در فضای مجازی دریافت کنند. اولین و بهترین کاری که در این زمان باید انجام دهید این است که به هیچ وجه، جواب پیام ها یا عکس هایی که برایتان ارسال شده است را ندهید.

به یاد داشته باشید که این افراد به دنبال جلب توجه هستند و تنها چیزی که می خواهند این است که ذهن دیگران را مشوش کنند و همان خشم و غضبی که خودشان دارند را به دیگران هم منتقل می کنند. با پاسخ دادن تنها شرایط بدتر می شود و ممکن است پیام های بدتری نیز دریافت کنید.

 

از خانواده و اطرافیان خود کمک بگیرید

دومین راهی برای که برای رفتار با مزاحم اینترنتی دارید، کمک گرفتن و در جریان گذاشتن خانواده است. همانطور که همیشه گفته شده، بهترین دوست و راهنما برای هر فردی خانواده اش است. زمانی که چنین اتفاقی برایتان می افتد، سعی کنید موضوع را با والدین و خواهر و برادر خود در میان بگذارید.

گاهی اوقات این مزاحمان تهدید به پخش عکس های شما می کنند و در مقابل از شما درخواست پول یا باج می کنند. اکثر افراد به خصوص نوجوانان در مواجه با چنین تهدید هایی بسیار می ترسند و فکر می کنند باید موضوع را با پول حل کنند، اما در این زمان باید خانواده تان را در جریان بگذارید و نترسید.

رفتار با مزاحم اینترنتی,مزاحم اینترنتی,نحوه شکایت مزاحم فضای مجازی,

پیام ها را نگه دارید

بسیاری از این مزاحمان، پیام های خود را به صورت دو طرفه پاک می کنند تا فرد قربانی، نتواند از آن ها شکایت کند. نحوه شکایت از مزاحم فضای مجازی بدین صورت است که شما با مراجعه به پلیس فتا، باید پیام یا عکس هایی که دریافت کرده اید را به عنوان مدرک، تحویل دهید.

بنابراین اگر قصد شکایت از فرد خاطی را دارید، به یاد داشته باشید تا قبل از اینکه پیام هایش را پاک نکرده، از آن ها عکس یا اسکرین شات بگیرید تا بعدا بتوانید تحویل دهید. موضوعی که باید به آن توجه کنید این است که شما نباید او را تهدید کنید یا مانند او کلمات رکیک به کار ببرید.

رفتار با مزاحم اینترنتی,مزاحم اینترنتی,نحوه شکایت مزاحم فضای مجازی,

فرد مزاحم را مسدود کنید

خوشبختانه تمامی برنامه هایی که در فضای مجازی وجود دارند، امکان مسدود کردن و حتی گزارش کردن حساب ها را دارند. بنابراین بهترین کاری که در رفتار با مزاحم اینترنتی می توانید انجام دهید این است که حسابش را مسدود کنید.

برنامه های اینترنتی مانند اینستاگرام، حساسیت بسیار زیادی روی این موضوعات دارند و زمانی که شما چنین مزاحمت هایی را گزارش دهید، خیلی زود و با دقت آن را پیگیری می کنند و حسابی که فرد مزاحم با آن به شما پیام داده است را می بندند.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *