کابل های اتصال بهترین راه ممکن برای اتصال دادن دستگاه ها به یک دیگر می باشند. همه افراد باید کابل های مرتبط دستگاه را بشناسند، زیرا هر یک از کابل ها برای دستگاه مربوطه خود شناسایی شده است. خیلی از تکنولوژی ‌های همراه و غیر همراه برای اتصال به سایر دستگاه ‌ها احتیاج به یک کابل رابط دارند و تا زمانی که این ارتباط برقرار نشود، استفاده از آن وسیله هم بی معنی خواهد بود.

کابل ‌ها یک یا چند رشته سیم یا طناب در کنار هم به صورت بسته، به‌ هم پیچیده یا به‌ هم بافته شده‌ هستند که در دنیای دیجیتال، وظیفه دارند تا اطلاعات و یا انرژی را از مبدأ به مقصد منتقل کنند. در ادامه همراه ما باشید تا انواع کابل های اتصال پر کاربرد را به شما معرفی کنیم.

  • کابل IDE

یک نمونه دیگر از کابل های اتصال، کابل IDE می باشد که برای اتصال قسمت های مختلف مادر بورد کامپیوتر استفاده می شود. اگر شما یک هارد درایو قدیمی را باز کنید این کابل را مشاهده خواهید کرد. کانکتور این کابل 40 پین دارد و نمونه کوچک تر 2.5 اینچی دارای 44 پین می باشد.

  • کابل DVI

کابل اتصال دی وی آی به عنوان جانشینی برای اتصالات آنالوگ به دنیای فناوری اتصالات و کابل های کامپیوتر وارد شد و جانشین کابل‌ های VGA گردید. در واقع نمایش گرهای دیجیتال مانند پنل‌ های LCD به سمت برخورداری از کیفیت بالاتر گام برداشتند و در زمان اندکی نیز به نمایش گرهای خانگی تبدیل شدند. برای اتصال کامپیوتر به این نمایش گرها نیز از کابل DVI استفاده می ‌شود.

  • کابل ساتا

این کابل‌ ها از نوارهای بلند و نازکی تشکیل شده‎‌اند و امروزه بسیاری از کامپیوترها با کابل‌ ساتا سازگار هستند. یک کابل ساتا از دو کانکتور تشکیل شده است که هر کدام آن‌ ها دارای 7 پین هستند و به شکل L طراحی شده اند.

  • کابل RCA

نمونه دیگری از انواع کابل های اتصال، کابل‌ های معروف قرمز، سفید و زرد که نوعی رابط RCA هستند و در زمانی پر طرفدار ترین نوع رابط‌ های صوتی و تصویری محسوب می ‌شدند. با این که معمولا به این کابل ‌ها به عنوان کابل RCA  اشاره می ‌شود، ولی در واقع RCA به رابط فلزی سر کابل ‌ها اشاره می کند. کابل‌ های قرمز و سفید برای سیگنال‌ های صوتی، و کابل‌ زرد برای ارسال سیگنال تصویر استفاده می‌ شود. این سه کابل به کمک یک دیگر توانایی انتقال تصویر را به همراه صدای استریو دارند.

انواع اتصالات سینی کابل,انواع کابل اتصال,انواع کابل اتصال به کامپیوتر,

  • کابل VGA

VGA به معنای آرایه های گرافیکی و ویدئویی می باشد. این کابل در واقع قدیمی ‌ترین استانداردی است که هنوز هم در بسیاری از تجهیزات کامپیوتری وجود دارد و در بسیاری از کارت‌ های گرافیک، تلویزیون ها، مانیتور های کامپیوتری و لپ تاپ ها از این کابل استفاده می ‌شود.

  • کابل FireWire

این کابل یک نمونه توسعه یافته و بهتر شده از کابل ساتا است. در حقیقت تفاوت آن چنانی با ساتا ندارد اما اجازه می دهد دستگاه هایی مثل هارد اکسترنال و درایور اپتیکال ها به کامپیوتر متصل شوند. این کابل ها نسبت به USB سرعت بیشتری دارند. شاید کابل FireWire برای شما آشنا باشد، زیرا اکثرا از آن در اتصال پرینتر ها و اسکنر ها  استفاده می شود.

  • کابل اترنت

کابل‌ های اترنت نیز یکی دیگر از انواع کابل های اتصال به کامپیوتر هستند و در تنظیم شبکه های محلی به کار می روند. به طوری که در اغلب موارد از آن‌ ها برای اتصال روتر ها به مودم و کامپیوتر استفاده می‌ شود. این در حالی است که می‌ توان دو دستگاه را به صورت مستقیم نیز با استفاده از کابل اترنت به هم متصل کرد.

امروزه کابل های زیادی وجود دارند که هر کدام از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و نحوه استفاده آن ها با یک دیگر متفاوت است. شما می توانید با استفاده از توضیحات داده شده نحوه کارکرد و کاربرد هر یک را به خوبی یاد بگیرید.

  • کابل USB

این ساده ‌ترین و پر کاربرد ‌ترین کابلی است که در اکثر وسایل دیجیتال، حداقل یک درگاه برای آن وجود دارد و به آن USB نوع A   می گویند. USB  برای اتصال تا ۱۲۷ سخت ‌افزار مختلف به یک کامپیوتر را در اختیار شما قرار می‌ دهد. مهم‌ ترین دلیلی که باعث محبوبیت USB در بین رابط کاربری‌ های مختلف شده است، امکان انتقال هم زمان داده ها در کنار انرژی برای تأمین برق مورد نیاز است. حداکثر طول این کابل  البته به‌ غیر از نسخه 3 آن، 5 متر است.

انواع کابل های اتصال,انواع اتصالات سینی کابل,انواع کابل اتصال,

  • کابل HDMI

کابل اچ دی ام آی، یکی دیگر از انواع کابل های اتصال می باشد که رابط جدیدی برای انتقال صدا و تصویر به صورت هم زمان است. در واقع HDMI برخلاف دیگر کابل های کامپیوتر یعنی VGA  قادر است از صدا و تصویر به صورت هم زمان پشتیبانی کند. از آن جایی که ارسال سیگنال دیجیتال با این کابل صورت می ‌گیرد، در نتیجه تنها می ‌توانید از آن در دستگاه های جدید مانند اتصال لپ تاپ به تلویزیون استفاده کنید.

  • کابل شبکه

این کابل برای وصل شدن به یک شبکه مورد استفاده قرار می گیرد و از انواع کابل اتصال به کامپیوتر است. در بیشترین استفاده همان وصل شدن کامپیوتر به مودم ها می باشد. این نوع کابل دارای سه نوع متفاوت از نظر سرعت می باشد.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *