همانند سایر شغل ها و مناسبت های خاص، روز جهانی طراحان وب هم داریم که در تاریخ 31 می است و در این روز بیش از قبل به این متخصصان و افراد خلاق، توجه می شود. در حالت عادی بسیاری از افراد درباره این حرفه اطلاعاتی ندارند و شاید حتی یکبار هم نام آن به گوششان نخورده باشد.

روز جهانی طراحان وب,طراحان وب,وظیفه طراحان وب,

اما اگر در حوزه کسب و کارهای اینترنتی یا به عبارتی فریلنسری باشید و یا در فکر شروع حرفه هایی مانند برنامه نویسی و… باشید، حتما با طراحی وب مواجه شده اید. با به روزتر شدن سبک زندگی در دنیای پیشرفته امروز، این شغل جایگاه ویژه ای پیدا کرده و نسبت به چند سال قبل، متداول تر شده است.

یکی از مشکلاتی که طراحان وب دارند این است که بسیاری از افراد، خصوصا کسانی که اطلاعات زیادی درباره تکنولوژی ندارند، شغل آن ها را با برنامه نویسی وب اشتباه می گیرند و یا حتی بعضی ها آن را با کار گرافیکی و گرافیست ها یکی می دانند.

در حالی که موضوع طراحی وب هیچ ارتباطی به برنامه نویسی وب ندارد و از آن سمت، تنها به طراحی و انتخاب رنگ و قلم و… محدود نمی شود. اگر می خواهید وارد این کار شوید و یا تنها می خواهید درباره آن اطلاعات داشته باشید، تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید.

طراحی وب چیست؟

تا اینجای مطلب به این موضوع اشاره کردیم که طراحی وب با نگرش عمومی ای که مردم درباره آن دارند متفاوت است اما به صورت کامل و با جزئیات به تفاوت های آن ها نپرداختیم. قبل از این موضوع بهتر است کمی بیشتر با واژه وب آشنا شویم تا بتوانیم بهتر وظایف شغل طراحان وب را درک کنیم.

به صورت مفید و مختصر، وب همان شبکه جهانی است که امروزه آن را با نام اینترنت می شناسیم. البته وب و اینترنت تعریف های جداگانه ای از یکدیگر دارند، برای مثال ما با استفاده از اینترنت می توانیم به وب متصل شویم اما به صورت کلی و برای سادگی، این دو را یکسان در نظر می گیرند.

روز جهانی طراحان وب,طراحان وب,وظیفه طراحان وب,

وب سایت هم گوشه کوچکی از دنیای وب است که یک فرد برای نوشتن مطالب روزمره خود، آموزش و مهم تر از همه برای راه اندازی کسب و کار آنلاین، آن را اجاره می کند. به عبارتی یک وب سایت را می توانیم فضایی اختصاصی در یک دنیای بزرگ بدانیم.

همانطور که افراد برای دیزاین فروشگاه یا منزل خود از ایده های یک طراح داخلی کمک می گیرند، برای بهتر و زیباتر کردن وب سایت خود نیز به سراغ طراحان وب می روند. به زبان ساده می توانیم طراحی وب را اینطور تعریف کنیم که « حرفه ای است برای زیباتر کردن جلوه های بصری یک سایت.»

همانند شرکت ها و منازل که هر شیء جای مخصوص به خود را دارد، یک سایت نیز همین گونه است. همانطور که یک مادر حساسیت خاصی در دکوراسیون و چینش منزل خود دارد، یک طراح سایت نیز به کار خود توجه بسیاری می کند و ساعت ها برای آن زحمت می کشد.

با این تفاسیر می توانیم بهتر جایگاه این اشخاص در دنیای وسیع اینترنت را متوجه شویم و در روز جهانی طراحان وب، آنطور که شایسته است از آن ها قدردانی کنیم و بابت کار سخت و زمان بری که دارند، از آن ها تشکر کنیم و برای ادامه تشویق شان کنیم.

چگونه یک طراح سایت شویم؟

اگر به طراحی سایت علاقمند هستید و می خواهید این کار را شروع کنید، باید چندین مرحله را پشت سر بگذارید تا در نهایت بتوانید به یک طراح حرفه ای تبدیل شده و در شرکت های معتبر و مشهور، شروع به کار کنید. البته برای دریافت پروژه های زیاد با قیمت مناسب باید سطح کاری خود را نیز بهتر کنید.

برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه و یادگیری را داشته باشید، باید به سراغ آموزش هایی بروید که به صورت پروژه محور باشند تا در حین انجام کار، نکات ظریف طراحی را فرا بگیرید. زمانی که به صورت عملی یادگیری را شروع کنید، به مسائلی بر می خورید که می توانند مهارت شما را بهتر کنند.

زبان های مورد نیاز برای طراحی وب

یکی از فواید شغل طراحان وب این است که طراح یا اصطلاحا وبمستر، هم می تواند به صورت قراردادی برای یک شرکت یا سازمان کار کند که در این صورت باید مطابق با ساعات کاری منظم، فعالیت داشته باشد و هم به صورت فریلنسری و دورکاری که در این حالت ساعات کار به خود او بستگی دارد.

برای شروع به کار و انجام پروژه، باید چندین زبان طراحی وب را یاد بگیرید تا بتوانید کاری خلاقانه را به مشتری خود تحویل دهید. در ادامه این زبان ها را معرفی خواهیم کرد.

  • زبان HTML

اولین و پایه ای ترین زبانی که یک وبمستر از آن استفاده می کند، HTML است. این زبان برای طراحی سایت مانند شیر آغوز عمل می کند و ساختار کلی صفحات سایت و بدنه اصلی آن به این زبان وابسته است. نحوه کار این زبان به وسیله برچسب و تگ گذاری در سایت است.

  • CSS

دومین زبان مورد نیاز برای طراحی CSS است. همانطور که گفتیم کار اصلی یک طراح سایت زیباتر کردن وب سایت ها و دادن جلوه های بصری زیبا به آن ها می باشد. این کار به وسیله زبان CSS انجام می شود و با آن می توانید المان های مختلف مانند رنگ، فونت، ابعاد صفحه و… را تغییر دهید.

روز جهانی طراحان وب,طراحان وب,وظیفه طراحان وب,

  • جاوا اسکریپت

و در نهایت برای تکمیل پروسه یادگیری باید زبان جاوا اسکریپت را نیز فرا بگیرید. این زبان برای طراحی سایت های پویا و توسعه یافته استفاده می شود و یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در دنیای پیشرفته کنونی است.

برای داشتن یک تیم طراحی سایت، به افرادی با مهارت در چند شغل مرتبط طراح وب مانند گرافیست، متخصص دیجیتال مارکتینگ، متخصص تولید محتوا و… نیز نیاز خواهید داشت. در واقع طراحی سایت یک کار تیمی است و یک شخص تنها نمی تواند از پس تمام کارهای مربوط به آن بر بیاید.

 

 

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *