ویندوز، قابلیت مدیریت سیستم عامل را با رابط گرافیکی فراهم میکند. که بجز کارکرد های اصلی ، ترفند های ویندوزی زیادی در این سیستم وجود دارد. بسیاری از کاربرانی از این ترفند ها اطلاعی ندارند به این خاطر که استفاده از این نکات رایج نیست.

اما با یادگیری تکنیک های ویندوز که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد ، می توان عملیات روی فایل های مورد نظر را بسیار راحت و آسان انجام داد.

چرخش صفحه ‌نمایش

یکی از تکنیک های ویندوز چرخش صفحه نمایش برای مشاهده تصاویری است که خلاف صفحه نمایش داده می شوند . اگر کلیدهای Ctrl + Alt + D  را با یکی از کلیدهایی که جهت را نشان می دهند به صورت همزمان فشار دهید، صفحه‌ نمایش شما می چرخد.

فلشی که در سمت  پایین است آن‌ را به صورت وارونه می چرخاند و دکمه‌ های چپ یا راست  فلش آن‌ را بصورت 90 درجه می‌چرخاند و فلشی که به سمت بالاست، صفحه ‌نمایش را به حالت استاندارد خود باز می‌گرداند. البته این ترفند  ویندوز 7 و 10 قابل استفاده می باشد.

ترفند های ویندوزی,ترفند ویندوزی,ترفند های ویندوزی,

گرفتن اسکرین‌ شات

یکی از ترفند های ویندوزی بسیار محبوب که در ویندوز 10 قابل استفاده است گرفتن اسکرین‌شات از صفحه نمایش است.

یکی از روش های ثبت اسکرین ‌شات ، فشار دادن همزمان دکمه‌های ویندوز و PrtSc SysRq  می باشد که پس از انجام این کار برای مشاهده تصویر ثبت ‌شده می توان به  پوشه Pictures  و پوشه‌ی Screenshot folders  که در آن قرار دارد مراجعه کنید.

برای اسکرین شات گرفتن بخشی از صفحه نمایشگر کافی است که دکمه‌های win+shift+s  را فشار داده که بلافاصله ابزاری به نام Snip & Sketch  باز شده که به از طریق آن می‌توان با کلیک‌ و کشیدن موس روی قسمت مورد نظرخود، آن قسمت را انتخاب کنید.

در این روش گرفتن اسکرین‌شات‌، عکس مورد نظر در بخش کلیپ‌ بورد ذخیره می شود.

ترفند ویندوزی,ترفند های ویندوزی,ترفند ویندوزی,

سنجاق کردن پنجره ها

این نمونه ترفند های ویندوزی هم در سیستم‌عامل ویندوز 7 و 8 وهم ویندوز 10 قابل استفاده است. برای سنجاق کردن ، فقط باید هر پنجره‌ای را به منتهی‌الیه هر گوشه از صفحه‌نمایشگر کشیده وسپس آن‌را رها کنید، در این صورت پنجره فعلی را در وضعیت بزرگ‌تری و سایر پنجره‌ها به شکل کوچک و بندانگشتی نشان می دهد.

مسدود کردن تبلیغات

مایکروسافت تبلیغات خود را از طریق منوی استارت به اشتراک می گذارد .اگر نمایش این تبلیغات برای شما ازار دهنده است برای غیر فعال کردن آن ،می توان به قسمت Personalization _settings مراجعه کرده و نمایش تبلیغات و پیشنهادات را در گزینه Start  غیر فعال کرده تا دیگر نمایش داده نشوند.

ترفند های ویندوزی,ترفند ویندوزی,ترفند های ویندوزی,

لرزش

اگر هنگام استفاده از صفحه ‌نمایشگر پنجره‌های باز زیادی وجود دارند و می خواهید که فقط پنجره مورد استفاده فعلی شما در حالت ماکزیمم (بیشینه) قرار بگیرد و سایر پنجره‌ها کوچک و بسته شوند، باید نوار عنوان پنجره فعلی را با کلیک چپ موس گرفته و تنها برای چند ثانیه پنجره را به چپ و راست تکان داده و در این حالت سایر پنجره‌ها به حالت مینیموم یا کمینه درآمده و فقط پنجره فعلی  باز به نمایش در می آید.

کنترل نمایش نوتیفیکشن ها

نمایش مداوم نوتیفیکیشن‌ها مسئله ای است که اکثر کاربران دچار این مشکل  می باشند که می ‌تواند بسیار کلافه کننده باشد. با به روز رسانی ویندوز 10،قابلیت Focus Assist  نیز به این ویندوز  اضافه شده است.

که می تواند این مشکل را به‌ آسانی حل ‌کند و با‌استفاده‌از این قابلیت می‌توان مشخص کرد که چه تعداد از نوتیفیکیشن‌ها نمایش داده شوند و چه تعداد نمایش داده نشوند.

برای استفاده از این ویژگی پس از انتخاب این گزینه ها  Settings > System > Focus assist گزینه هایی مثلOFF مشاهده می شود که نمایش تمامی نوتیفیکیشن‌های مربوط‌ به تمام اپلیکیشن‌ها و مخاطب ها را و گزینه Priority که برای نمایش تمام نوتیفیکیشن‌های مختلف از لیست اپلیکیشن‌های ضروری که کاربر آن را از قبل اولویت بندی و سفارشی‌ کرده است و گزینه Alarms که مرتبط با  نمایش‌ندادن تمامی نوتیفیکیشن‌ها البته به استثنای نوتیفیکیشن‌های هشداردهنده که از قبل مشخص شده اند می باشد که شما می توانید با توجه به نیازتان هر کدام از ایم گزینه هارا انتخاب و فعال نمایید.

لیست پرش

یکی از ویژگی های مورد استفاده در ویندوزکه  باعث صرفه جویی در وقت می‏شود Jumplist یا لیست پرش می باشد . ممکن است شما تعدادی برنامه‏های نصب شده روی ویندوز فایل‏های مختلفی را برروی صفحه نشان دهند.

که می توانید با استفاده از لیست پرش به آخرین فایل هایی که توسط نرم افزارهای مختلف باز شده اند، دسترسی پیدا کنید.

استفاده از این قابلیت بدون نیاز  به اجرای اولیه برنامه های مرتبط می باشد. برای دسترسی و استفاده از لیست پرش باید بر روی آیکن برنامه در Taskbar کلیک کرده  تا آخرین فایل های باز شده توسط این نرم افزار را برایتان لیست کند.

هم چنین میتوان در منوی Start، با کلیک کردن بر روی فلشی که در کنار هر برنامه وجود دارد به لیست پرش مرتبط با آن برنامه دسترسی پیدا کنید.

 

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *