بختک در خواب، لذت یک خواب آرام را از انسان می گیرد و او را بیش از حد مضطرب می کند. با توجه به اهمیت و نقش خواب در حوزه های مختلف زندگی انسان از جمله سلامتی، یادگیری و …، لازم است با بختک مقابله کنیم و آرامش سابق را به خود برگردانیم!

پیش از بررسی علل مواجه شدن با بختک، بهتر است اطلاعات مان را در این باره افزایش دهیم و بختک را به درستی بشناسیم. به راستی بختک چیست؟

به اعتقاد گذشتگان ما، بختک که به آن فلج خواب هم می گویند، موجودی با ظاهری نه چندان دلنشین است که در شب ها با بیرون آمدن از کالبد جسمانی خود و قرار گرفتن بر روی سینه افراد، آن ها را آزار می دهد.

از نظر علمی، در هنگام تجربه فلج خواب، شخص اعضای بدن به غیر چشمان خود را نمی تواند حرکت دهد! در بسیاری از مواقع، توانایی تکلم نیز از انسان سلب می شود. فلج خواب یا همان بختک بین چند ثانیه تا چند دقیقه فرد را درگیر خود می کند.

فرد در چنین حالتی، ناگهان با احساس سنگینی قفسه سینه از خواب بیدار می شود؛ در حالی که تنفس او با مشکل مواجه شده و توانایی تکان دادن دست و پاهای خود را هم از دست داده است!

با توجه به اهمیت این موضوع و رنج بردن تعداد کثیری از مردم از این مسئله، در این مقاله مهم ترین دلیل بختک افتادن را به شما معرفی خواهیم کرد.

استرس و اضطراب، عامل اصلی بختک!

همه ما در طول زندگی خود به دلایل مختلف مانند ترس از یک امتحان، فشار کاری، مسائل مالی و چنین مواردی، استرس را تجربه کرده ایم. برخی افراد در این شرایط، میل به غذا را از دست می دهند و برعکس، گروه دیگری به پرخوری عصبی دچار می شوند.

استرس، بر تمام قسمت های زندگی ما اثر می گذارد. به عنوان مثال، باعث ریزش مو می شود، بیماری های مختلفی را به وجود می آورد و با مختل کردن خواب، ما را با بختک در خواب رو به رو می کند!

بهترین کار برای انجام در این زمینه، دور کردن عوامل استرس زا می باشد. در اکثر اوقات، مشکلات پیش آمده بسیار راحت هستند و تنها با کمی فکر کردن می توان آن ها را حل کرد. پس به جای استرس و بختک، توانایی مدیریت بحران خود را افزایش دهید!

درایجاد تغییرات عجله نکنید!

برخی تغییرات خاص، باعث بر هم خوردن تمام سبک زندگی گذشته فرد می شوند. این تغییرات، نه تنها نتیجه مثبتی ندارند؛ بلکه مشکلات گوناگونی را نیز به وجود می آورند.

اگر قصد استفاده از دارو یا غذایی خاص را دارید و یا می خواهید به شیوه متفاوتی رژیم بگیرید، بهتر است این کارها را با سرعتی نه چندان زیاد انجام دهید.

تغییر سریع عادات روزمره ما، باعث دگرگونی ساعات خواب و اختلال در آن می شوند. چنین وضعیتی، بهترین موقعیت برای پدیدار شدن بختک می باشد! بنابراین تا حد امکان به این مسئله توجه کنید.

سابقه بختک در خانواده خود را بررسی کنید.

بسیاری از بیماری ها مانند فشار خون، چربی، دیابت، سرطان و …، تحت تاثیر ناهنجاری های ژنتیکی به وجود می آیند و فلج خواب هم در بیش تر مواقع پیش زمینه ای ارثی دارد. اگر یک فرد از یک خانواده با بختک در خواب مواجه شود، احتمال تجربه این امر توسط سایر اعضا نیز بالا می رود.

لازم به ذکر است، چنین حالتی درهمه شرایط رخ نمی دهد و ممکن است با وجود بروز فلج خواب در بین خانواده، یکی از اعضا از آن در امان بماند!

بهترین کار در زمان مواجه شدن با بختک چه می باشد؟

با توجه به درگیر بودن حدود 20 درصد مردم جهان به فلج خواب، بهتر است اقدامات موثر در این حالت را نیز بررسی کنیم.

همان طور که گفته شد، در زمان فلج خواب فرد توانایی تکلم و حرکت دادن دست و پاهای خود را از دست می دهد و در نتیجه کار خاصی نمی تواند انجام دهد! بهترین کار در این شرایط، تلاش برای حفظ آرامش می باشد.

در نظر داشته باشید که وضعیت پیش آمده پس از طی اندک زمانی از بین می رود و شما را رها می کند، پس بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید و در صورت امکان، چند نفس عمیق بکشید.

همچنین بر اساس تحقیقات صورت گرفته، بختک هیچ گونه نتیجه و اثر منفی برای بدن و سلامت فرد ندارد و تنها با گذشت چند دقیقه، از بدن جدا می شود.

چگونه از بختک جلوگیری کنیم؟

فلج خواب یا همان بختک به بدن آسیب نمی رساند اما برای از دست ندادن خواب شبانه تان، بهتر است نسبت به رعایت برخی اصول ساده اقدام کنید.

ورزش روزانه حتی برای 20 دقیقه، مصرف غذاهای سالم و دوری از فست فودها، استفاده از نوشیدنی های طبیعی و دوری از استرس از جمله روش های دور کردن بختک هستند که با انجام آن ها، می توان تعداد دفعات تجربه بختک را به شدت کاهش داد.

خواب با کیفیت و کافی، مهم ترین امر و حتی اصلی ترین دلیل لذت بردن از زندگی برای برخی افراد می باشد. برای این اشخاص، بختک در خواب بسیار آزار دهنده است و آن ها را از انجام بسیاری از کارهای ساده روزانه منع می کند.

در صورت مواجه شدن با بختک برای مدت زمان طولانی با وجود انجام راه حل های ذکر شده، لازم است با مراجعه به پزشک سلامت خود را مورد بررسی قرار دهید.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *