شما فرق قطب شمال و جنوب را در اصل می دانید؟ خیلی تفاوت ها وجود دارد که فقط دانشمندان و محققان از آن اطلاع دارند. همچنین از زمان مدرسه تا کنون، به ما آموخته اند که بزرگترین فرق بین قطب شمال و جنوب، این است که یکی در قسمت شمال و دیگری در قسمت جنوب قرار دارد.

البته اکثر عموم هم فکر می کنند که قطب جنوب به دلیل این که در جنوب قرار گرفته، هوای گرم تری دارد. حال با ما تا آخر این مقاله همراه شوید تا تمام شباهت یا و تفاوت های قطب شمال و جنوب را برای شما آشکار سازیم.

قطب چیست؟

همان طور که همه می دانیم، قطب به مکان هایی گفته می شود که یخ ها همیشه در آنجا وجود دارند و کم ترین دما را در زمین به خود اختصاص داده اند. قطب ها، محل زندگی حیوانات قطبی مانند خرس ها، فوک ها و… می باشند.

این جانواران هم به محیط و سرمای قطب عادت کرده اند و غذای روزانه را خود از حیوانات آنجا تامین می کنند مثلا خرس قطبی، غذاهای خود را از ماهی ها دریافت می کند. البته افرادی هم در قطب ها زندگی می کنند و نوع پوشش ها، بزرگترین فرق قطب شمال و جنوب می باشد؛ زیرا در این دو قطب، دمای هوا، تعداد روزها و شب ها متفاوت است.

معمولا کسانی هم که به قطب سفر می کنند، غذاهای کنسروی با خود می برند و کسانی هم که در آنجا زندگی می کنند، با ماهی ها و دیگر حیوانات تغذیه می کنند.

خانه های افرادی هم که در قطب ها زندگی می کنند، از یخ و سنگ می باشد و به گونه ای آن ها را طراحی می کنند که نسبت به دمای بیرون، فضای گرم تری داشته باشند.

فرق قطب شمال و جنوب,قطب جنوب,قطب شمال,

قطب شمال

قطب شمال به مکانی گفته می شود که در بالاترین قسمت کره زمین واقع شده است و آن را آخر دنیا می نامند. قطب شمال دمای بسیار کمی دارد که افراد کمی می توانند در آنجا ماندگار شوند. همچنین قطب شمال دمای بیشتری نسبت به قطب جنوب دارد و روزها هم طولانی تر است.

قطب جنوب

قطب جنوب هم مکانی است که در انتها ترین نقطه کره زمین واقع شده است و دمای بسیار سرد تری نسبت به قطب شمال دارد که یکی از مهم ترین فرق قطب شمال و جنوب می باشد. روزها در قطب جنوب هستند و حدود ماه ها در قطب جنوب شب و دیگر ماه های سال هم روز می باشد و همین موضوع باعث شده است که قطب جنوب دمای کم تری داشته باشد.

تفاوت قطب شمال و جنوب

همان طور که در مطالب بالاتر هم ذکر کردیم، بر خلاف تصور برخی ازافراد، این دو قطب، تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند که برخی از تفاوت ها عبارت اند از:

فرق قطب شمال و جنوب,قطب جنوب,قطب شمال,

حیوان ها

شاید با خود بیاندیشید که خرس قطبی، فوک ها، پنگوئن ها و… در هر دو قطب وجود دارند؛ اما اصلا اینگونه نیست و برخی از حیوانات مانند خرس ها و فوک ها در قطب شمال وجود دارند و حیوانات دیگری هم مانند پنگوئن ها که تحمل زیاد تری در برابر سرما دارند، در قطب جنوب زندگی می کنند.

اختلاف روزها

یکی دیگر از فرق قطب شمال و جنوب، اختلاف روز می باشد که به آن اشاره کردیم. قطب شمال به دلیل که در بالا واقع شده است، خورشید زودتر از تمام نقطه زمین بر روی آن واقع می شود و همین موضوع باعث می شود تا روزهای بیشتری نسبت به شب داشته باشد.

قطب جنوب هم که در پایین ترین نقطه واقع شده؛ دیرتر خورشید را مشاهده می کند و همین موضوع باعث می شود که روزها بسیار کوتاه باشند و حتی ماه ها روز وجود نداشته باشد و این موضوع به دلیل این که ماه بر روی خورشید سایه می اندازد هم می باشد.

اختلاف دما

آسمان قطب جنوب به دلیل این که زیاد خورشید را مشاهده نمی کند، سرد تر است و دمای زیاد تری نسب به قطب شمال دارد. به گونه ای که اگر یخ ها در قطب جنوب آب شوند، روزها طول می کشد تا دوباره یخ بزنند.

اما در قطب جنوب اینگونه نیست و اگر یخی آب شود، کمتر از ۲۴ ساعت دوباره به یخ تبدیل می شوند. البته قطر یخ های قطب جنوب هم بیشتر از قطب شمال است و همین موضوع باعث می شود که هوا در قطب جنوب سردتر باشد.

همچنین به قدری هوا در قطب جنوب سرد است که هیچ کس نمی تواند حتی به مدت یک ماه آنجا زندگی کند. اما در قطب شمال همان طور که در مطالب بالاتر هم ذکر کردیم، افرادی زندگی می کنند و روستاهایی را هم ساختند و هر ساله با تولید مثل، افراد بیشتری بر روی قطب جنوب به وجود می آیند.

وجود نفت

حدودا چند سالی می باشد که نفت سیاه را در قطب ها پیدا کرده اند؛ اما در قطب جنوب به دلیل این که هوا به شدت سرد و قطر یخ ها هم زیاد است، هنوز نتوانسته اند نفتی از قطب جنوب استخراج کنند. اما در قطب شمال به دلیل دمای هوای بیشتر، برخی از کشور ها توانسته اند نفت سیاه بسیاری را استخراج کنند.

این موضوع یکی از مهم ترین فرق قطب شمال با جنوب می باشد. البته برخی از محققان ادعا دارند که نفتی که در قطب جنوب وجود دارد، بسیار گسترده تر و فراوان تر از قطب شمال است و اگر بتوانند راه استخراج آن را پیدا کنند، به تمام کشور ها صادر می کنند.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *