در روش مطالعه موثر به یاد داشته باشید که یادگیری در شبکه های اجتماعی هیچ وقت نمی تواند جایگزین مناسبی برای کتاب خوانی و مطالعه شود به طور کلی شبکه های اجتماعی فقط می توانند اطلاعات سطحی و اندک و البته بدون منبع را به ما انتقال دهند! اما در مقابل کتاب ها می توانند اطلاعاتی پربار و عمیق را به ما منتقل کنند، همچنین شما هیچ وقت نمی توانید دقیقا بررسی کنید که اطلاعات موجود در شبکه های اجتماعی درست یا غلط است.

شاید برخی افراد بر این باورند که تنها مرجع یادگیری دانشگاه و یا مدرسه است و زمانی که از این دو مکان جدا شدیم با خود گمان می کنیم که دیگر زمان یادگیری به اتمام رسیده و کتاب هم دیگر در زندگی ما جایگاهی ندارد. اما اگر به دقت زندگی افراد موفق دنیا را مورد مطالعه قرار دهید امکان ندارد که در ۸۰ درصد از آن ها عاداتی از روش های مطالعه موثر روزانه وجود نداشته باشد به طور مثال؛ بیل گیتس در صفحه اینستاگرام خود هر هفته کتاب هایی را که مطالعه کرده معرفی می کند تا افرادی که علاقمند به مطالعه هستند بتوانند آن ها را تهیه کرده و بخوانند! البته بدانید که سیستم آموزش و پرورش به گونه ای است که نقش موثری در گریزان کردن افراد از یادگیری ایفا کرده است!

در این جا راهکار علمی و ساده را به شما ارائه خواهیم داد تا با استفاده از آن ها اندکی با کتاب و کتابخوانی آشتی کنید و کتاب را به زندگی خودتان وارد کنید!.

۱- امتحان کردن کتاب های الکترونیکی

به طور کلی نمی تواند هیچ وقت کتاب فیزیک را با کتاب الکترونیکی و حسی که انتقال می دهد برابر دانست، اما اگر شما به تبلت یا گوشی دسترسی دارید که حتما دسترسی دارید می توانید برای شروع از کتاب های الکترونیکی کمک بگیرید شاید بتوانید با آن ها ارتباط قوی تر و بهتری داشته باشید و روش مطالعه موثر برای شما به حساب بیایند.

روش مطالعه موثر,روش های مطالعه موثر,موثرترین روش مطالعه,

۲- برای مطالعه مکان مناسبی انتخاب کنید

در واقع کتاب و کتابخوانی دارای خاصیت مهمی است که بتوان از آن در هر مکانی اعم از وان حمام تا صف نانوایی و یا حتی مترو استفاده کرد! افرادی که برای مطالعه کتاب به دنبال یک فضای آرام هستند می توانند از فضاهایی مثل؛ وان حمام، اتاق خواب تخت خواب و یا کتابخانه بهره ببرند. کتابخوانی در رستوران یا کافه بیشتر برای افرادی مناسب است که ترجیح می دهند در شلوغی مطالعه کنند. و اما اگر شما فردی هستید که به فضای آزاد علاقمند هستید می توانید در پارک یا حیاط خانه به مطالعه بپردازید چنین روش ها یکی از موثرترین روش مطالعه برای افراد می باشد.

۳- زمان مناسب برای مطالعه را انتخاب کنید

در حقیقت هر زمانی می توانید به روش مطالعه موثر و کتابخوانی بپردازید اما بهتر است زمانی را انتخاب کنید که هوشیاری و آرامش بیشتری داشته باشید، بهترین زمان برای مطالعه و حفظ اطلاعات اوایل صبح یا اواخر عصر می باشد. اگر روزهای هفته شما با تکالیف و کار مدرسه می گذرد بهتر است زمان مطالعه و کتابخوانی را به آخر هفته موکول کنید که فشار کمتری دارید و مطالعه لذت تر است!. همچنین برای خوابی بهتر قبل از خواب می توانید به مدت ۱۵ دقیقه مطالعه داشته باشید چرا که در بهبود خواب تان کمک کننده است.

روش مطالعه موثر,روش های مطالعه موثر,موثرترین روش مطالعه,

۴- کتاب هایی را مطالعه کنید که فیلم های آن را دیده اید!

اگر شما فردی هستید که به فیلم دیدن علاقمند هستید، بهترین انتخاب این است که کتاب هایی مرتبط با فیلم ها را بخوانید و اطمینان داشته باشید که از مطالعه و خواندن آن ها لذت زیادی می برید چرا که زمان مطالعه کتاب به راحتی می توانید تصویر سازی ذهنی کنید. به طور مثال؛ کتاب های سرود کریسمس، ارباب حلقه ها، هری پاتر، فارست گامپ و…. را بخوانید و از آن ها لذت ببرید.

۵- اصلا کتاب نخرید یا کتاب زیادی نخرید!!

شاید اندکی برای تان تعجب آور باشد که چرا می گوییم کتاب نخرید اما باور داشته باشید که هنگامی که کتاب های زیادی را می خرید قطعا تعداد بسیار زیادی از آن ها را نمی توانید بخوانید و یا اصلا نمی خوانید، در واقع تعداد زیادی از افراد یاد دارند که برای خانه پر از کتاب خود پز بدهند و در نتیجه تنها هر روز به تعداد کتاب های نخوانده اضافه کنیم.

روش مطالعه موثر,روش های مطالعه موثر,موثرترین روش مطالعه,

۶- موضوع مورد علاقه تان را انتخاب کنید

کتاب ها در انواع موضوعات مختلف دسته بندی شده اند و شما ابتدا قبل از خواندن باید موضوع مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید چرا که یکی از موثرترین روش مطالعه به شمار می رود. اما اگر هنوز هم موضوع مورد علاقه خود را نیافته اید پیشنهاد ما به شما استفاده از روش های زیر است؛

ژانر های کتاب می تواند شامل؛ روانشناسی، تاریخی، طنز، ترسناک، رمز و راز، داستان های علمی، بیوگرافی، افسانه و…. باشد.

mis.hoseinpour
khaterehosseinpour777@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *