حادثه چرنوبیل یک اتفاق هسته ای به شمار می رود که در 6 اردیبهشت سال 1365 ایجاد شد. این حادثه در نزدیکی شهر پریپیات و در شمال اکراین در نیروگاه چرنوبیل رخ داد. این حادثه از بحران های هسته ای به شمار می رود که در دسته بالاترین مقیاس مخربگر قرار دارد. این یعنی حادثه رخ داده بسیار بزرگ بوده است. که انتشار عمده مواد رادیواکتیوی را با اثرات جبران ناپذیری به محیط زیست به همراه داشته است، که نیاز به اقدامات برنامه ریزی شده فوری و طولانی مدت برای مقابله با آن ها بود، حادثه  دیگری که مانند همین اتفاق رخ داد حادثه اتمی هیروشیما بود، اما باید بگوییم به اندازه حادثه چرنوبیل بزرگ نبود و اثران جبران ناپذیر کمتری بر جای گذشت.

این حادثه به دلیل آزمایش ایمنی در یک رادیواکتور که در شوری ایجاد شد رخ داد. محتوای آزمایش صورت گرفته شبیه سازی قطعی برق بود. هدف از انجام این آزمایش کمک به توسعه دادن روشی برای گرداندن خنک کننده های آب بود، که در صورتی که برق قطع می شد، دستگاه های خنک کننده بتوانند تا زمان درست شدن برق کار خود را انجام دهند.

وقفه ای که برای قطعی برق و وصل نمودن آن در نظر گرفته شده بود تنها یک دقیقه بود، اما همین یک دقیقه کافی بود که هسته رآکتور گرم شود و فاجعه ای را به بار آورد. سه آزمون مانند همین آزمایشی که در حادثه چرنوبیل انجام شد، صورت گرفته بود، اما هیچ کدام با موفقیت همراه نبودند. این آزمایش که به عنوان تلاش چهارم در نظر گرفته شد با 10 ساعت اختلاف انجام گردید، بنابراین در زمان آزمایش کسانی که آموزش دیده بودند حضور نداشتند به همین علت سرپرست آزمایشگاه از دستورات اجرایی فرایند پیروی نکرد و باعث به وجود آمدن شرایط ناپایداری شد.

در این هنگام به دلیل اینکه سیستم ایمنی اضطراری غیر فعال بود باعث شد واکنش های زنجیره ای کنترل نشوند، که باعث شد انرژی زیادی آزاد شود و آب های خنک کننده به همین علت بخار شدند. این اتفاق باعث شد که مخزن آن تحت فشار قرار گیرد و در اثر یک انفجار کاملا تخریب شود. این حادثه باعث آتش سوزی در هسته رآکتور شد و به مدت 9 روز آلاینده های رادیواکتیویی را وارد هوا نمود. حادثه چرنوبیل به زبان ساده باعث پراکنده کردن تشعشعاتی شد که بر روی زندگی انسان ها اثرات جبران ناپذیری را به جای گذاشت. از این حادثه می توان به عنوان بدترین حادثه تاریخ یاد کرد.

چرنوبیل,حادثه چرنوبیل,حادثه چرنوبیل به زبان ساده,

نحوه ایجاد حادثه

همان طور که گفته شد این حادثه به دلیل انجام یک آزمایش رخ داد، در این آزمایش قرار بود بفهمند که آیا توربین های چرنوبیل در هنگام قطع برق می توانند کار خود ر انجام دهند یا خیر؟ اما نتیجه آن ضررهای زیادی را به بار آورد. این حادثه در ساعت 10:11 شب آغاز شد  که نیروگاه دستور کاهش قدرت رآکتور برای تست را داده بود و رآکتور شماره 4 تا 50 درصد قدرت را کاهش داد. چند اشتباه باعث ایجاد حادثه چرنوبیل شده بود، یک آن که آزمایش را به تاخیر انداختند، دوم اینکه 50 درصد از قدرت نیروگاه را در عصر زنون کاهش دادند، عصر زنون به زمانی گفته می شود که زنون تولید شده برای مدت زمان زیادی نمی سوزد و هسته راکتور به وسیله زنون موجود مسموم می شود.

هنگام آزمایش به آرامی کار خود را شروع نمودند و کنترل های اتوماتیک میله های کنترلی را به صورت دستی انجام دادند، بعد از آن پمپ های آب را قطع نمودند، پس از اینکه برق قطع شد آب خنک کننده در اطراف هسته راکتور بخار شد،  اما با توجه به بالا رفتن دمای هسته، زنون تولید شده می سوزد و در نتیجه راکتور کنترل خود را از دست می دهد و در نیم صدم ثانیه تعادل راکتور به هم خورد و افزایش دما را شروع کرد. متصدیان برای اینکه راکتور را متوقف کنند از دکمه ای که آن جا بود استفاده کردند، اما متاسفانه این دکمه یک مشکل بزرگ داشت، جنس میله های کنترل شونده از بور بودند و سر میله ای که به دکمه وصل بود از گرافیک بود، این گرافیک در دمای بالا عملکرد رآکتور را افزایش می دهد، در نهایت بعد از اینکه دکمه را فشردند سر میله های گرافیکی به هسته راکتور خورد و لحظه به لحظه بر عمکرد آن افزوده می شد.

چرنوبیل,حادثه چرنوبیل,حادثه چرنوبیل به زبان ساده,

در ساعت 1:23 دقیقه انفجاری هزار تنی رخ داد که بالای راکتور را بلند کرد و باعث شد آلاینده ها به هوا انتقال پیدا کنند. انفجار دوم دقیقا بعد از انفجار اول  رخ داد، که در آن حالت اکسیژن موجود آب گرافیک گرم شده، واکنش نشان داد و باعث شد سقف رآکتور پاره شود در این انفجار 25 درصد از تاسیسات خراب شد و آتش سوزی های زیادی رخ داد.

پیامدها

در حادثه چرنوبیل تعداد زیادی از کارکنان با تشعشعات رادیواکتیوی مسموم شدند و جان خود را از دست داند و عده ای دیگر که بدون محافظ کار می کردند پیشبینی ها را نادیده گرفته و در آتش سوزی جان سپردند. بعد از اینکه انفجار رخ داد محیط اطراف به مواد رآدیواکتیوی آلوده شد و ابرهای آلوده به بخش های وسیعی از اروپا انتقال پیدا کردند، بارش باران باعث شد مواد رادیواکتیوی بر روی مردم تاثیراتی به جای بگذارد. از اثرت این مواد می توان به سرطان کبدی که در کودکان رخ داد اشاره کرد و در آن سال 12 مورد از کودکان به سرطان مبتلا شدند. از اثرات دیگر این مواد رادیواکتیوی می توان به پیامد هایی که بر روی کبد و تحال و دیگر اعضای بدن داشت اشاره کرد.

mis.hoseinpour
khaterehosseinpour777@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *