کسوف و خسوف یک امر طبیعی می باشد و انسان دخالتی در آن ندارد. کسوف در اصل به معنای خورشید گرفتگی است و هر یک و نیم سالی  صورت می گیرد. زمانی این پدیده اتفاق می افتد، که ماه و زمین بر روی خورشید سایه درست کنند و خورشید میان آن ها قرار بگیرد. ماه از زمین بزرگ تر و از خورشید کوچک تر است؛ اما طی طولانی مدت، چرخش های خورشید و ماه گاهی باعث می شود که سایه ماه قسمتی از خورشید را بپوشاند. در زمان های قدیم مردم عقاید زیادی راجب به کسوف داشتند و آن را شوم می دانستند.

اکثر آن ها در روز خورشید گرفتگی به دعا می پرداختند ، زیرا عقیده داشتند که بعد از این پدیده خورشید نابود می شود. حالا با پیشرفت علم و‌ نجوم  دلیل اصلی به وجود آمدن کسوف خورشید را پیدا کردند. اولین کسوف یا همان خورشید گرفتگی در 11 اکتبر سال 2134 قبل از میلاد و آخرین کسوف را در 21 ژوئن سال 2020 صورت گرفته است. خورشید گرفتگی انواع مختلفی دارد و آن ها را از میزان سایه انداختن ماه، بر روی خورشید اندازه گیری می کنند. نادر ترین نوع خورشید گرفتگی حلقوی  می باشد.

دراین نوع خورشید گرفتگی قرص ماه کامل خورشید را می پوشاند و تنها نور کمی از اطراف قرص ماه بیرون می آید.

نوعی دیگر از خورشید گرفتگی،  به صورت کامل است؛ این خورشید گرفتگی عجیب ترین در نوع خودش است.هنگامی که ماه به قدر کافی روی خورشید سایه بیاندازد،کامل خورشید را می پوشاند و آسمان از دید زمین همانند شب تاریک می شود. این نوع خورشید گرفتگی مدت طولانی ندارد و بین 2 الی 5 دقیقه بیشتر طول نمی کشد. در زمان قدیم نمی توانستند از خورشید گرفتگی یا کسوف عکس برداری کنند، اما امروزه با پیشرفت علم عکس های بسیاری را از کسوف و خسوف ثبت کنند.

انواع ماه گرفتگی,کسوف خورشید,کسوف خورشید گرفتگی,

 خسوف و توضیح آن

همان طور که کسوف به معنای خورشید گرفتگی است،خسوف هم به معنای ماه گرفتگی می باشد. در کسوف ماه و زمین روی خورشید سایه می اندازند؛ اما در خسوف زمین بین ماه و خورشید قرار       می گیرد؛ ساده تر بگوییم، زمین روی ماه سایه می اندازد. زمانی که ماه به حالت بدر قرار می گیرد، خورشید به زمین می تابد و باعث ایجاد سایه بر روی ماه می شوند. ماه گرفتگی در زمان کوتاه تری اتفاق می افتد؛ مدت دوام خسوف زیاد تر از کسوف است و حدودا دو ساعت طول می کشد؛ اما در کسوف خورشید نهایتا سی دقیقه می باشد.

کسوف و خسوف,انواع ماه گرفتگی,کسوف خورشید,

انواع ماه گرفتگی

ماه گرفتگی انواع مختلفی دارد.

  • ماه گرفتی جزیی
  • ماه گرفتگی نیم سایه ای
  • ماه گرفتگی کلی

ماه گرفتگی جزیی فقط قسمتی از ماه را درگیر می کند و بقیه قسمت ها بیرون از سایه هستند و تقریبا حدود نیم ساعت طول می کشد.ماه گرفتگی نیم سایه ای زمانی صورت می گیرد که ماه در نصف کره زمین قرار بگیرد و فقط یک قرص از ماه را بپوشاند.در ماه گرفتگی نیم سایه ای قسمت هایی از ماه که در معرض سایه قرار گرفتند تیره تر از بقیه قسمت ها هستند. در ماه گرفتگی کامل  زمین کلا بر روی ماه سایه می اندازد و ماه به شکل یک غول قرمز رنگ تبدیل می شوند. البته کسوف و خسوف پدیده هایی هستند که به ندرت پیش می آیند.

در مورد ماه گرفتگی اعتقادات عجیبی وجود دارد.افرادی بر این باورند که اگر زن باردار به خسوف نگاه کند، فرزند او دچار ماه گرفتگی بر روی پوست می شود. البته این اتفاق هنوز به طور علمی ثابت نشده است، اما دیده شده کودکانی که هاله قهوه ای رنگ روی پوست خود دارند.

کسوف خورشید گرفتگی,کسوف و خسوف,انواع ماه گرفتگی,

طبق مطالب ارائه داده شده توسط ناسا بزرگترین خسوف در 27 ژولای 2018 رخ داده است؛ زیرا در این خسوف مریخ به نزدیک ترین سطح زمین رسیده و طولانی ترین خسوف در طول تاریخ بوده است.دانشمندان و ستاره شناسان کسوف و خسوف را یکی از مهم ترین پدیده های هستی می دانند و طبق نظرات ارائه شده،سعی دارند خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی را شبیه سازی کنند؛ آزمایش هایی بر این اساس صورت گرفته است که تمامی در دست فرضیه می باشند.

یکی دیگر از شگفتی های ماه گرفتگی این است که اگر ما به ماه سفر کنیم و خسوف رخ بدهد از ماه بسیار بهتر و شفاف تر قابل مشاهده است.طبق مطالعات بر روی آخرین کسوف که در تاریخ 1 تیر 1399 صورت گرفته است؛ گفته شده که تا 14 سال آینده ایران هیچ گونه کسوفی نخواهد داشت و بعد از این مدت خورشید گرفتگی صورت می گیرد و کل ایران را در بر می گیرد. طبق حدسیات کسوف خورشید گرفتگی بعدی از نوع کامل است.

طبق نظرات، مشاهده کسوف بدون تجهیزات باعث آسیب زدن به چشم می شود؛ زیرا خورشید دارای مادون قرمز است و مستقیم نگاه کردن به آن باعث ضعیفی یا نابینایی می شود.برای نگاه کردن به کسوف نمی توان از عینک هایی معمولی استفاده کرد حتما باید از وسایل های مخصوص رصد نجوم برای تماشا کردن کسوف استفاده نمود. برای دیدن کسوف نمیتوان از تلسکوپ هم استفاده کرد زیرا اشعه خورشید از تلسکوپ قوی تر است و موجب می شود چشم آب مروارید جمع کند.برای دیدن کسوف خورشید گرفتگی حتما باید از وسایل نجومی استفاده کرد.

mis.hoseinpour
khaterehosseinpour777@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *