نحوه مطالعه دروس تاثیر بسزایی درمیزان درک و یاد گیری مطالب دارد. روش های مختلفی برای مطالعه دروس وجود دارد اما اگر فرد روش مناسبی را انتخاب ننماید علی رقم ساعت ها مطالعه ممکن است بازدهی چندانی نداشته باشد، به طوری که نتواند تسلط کافی بر مطالب کتاب ها پیدا کند. بنابراین در موفقیت و پیشرفت فرد نه تنها مدت زمان مطالعه دروس و مطالب بلکه نحوه مطالعه نیز بسیار موثر است. با ما همراه باشید تا با نحوه مطالعه دروس به صورت نکته وار آشنا شوید.

از روخوانی مکرر یادداشت ها بپرهیزید

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان هنگام مطالعه دروس، یادداشت ها و مطالب را چندین بار روخوانی می کنند در صورتی که روش کاملا اشتباهی است. زیرا روخوانی همواره با بی دقتی همراه است. هنگامی که فرد برای نخستین بار مطلبی را می خواند قطعا اطلاعات و مفاهیم بسیاری از آن می آموزد اما زمانی که قصد دارد برای دومین بار همان مطالب را مرور کند دارای این ذهنیت است که من مطالب را بلدم، در نتیجه توجه و تمرکز لازم را بر روی متن ندارد و موجب می شود که نکاتی را از قلم بی اندازد. این مسئله در روخوانی های بعدی نیز تکرار می شود. در واقع روخوانی مکرر حس تسلط کامل به مطالب را به شما می دهد در حالی واقعیت چیز دیگریست.

انتخاب نحوه مطالعه دروس,مطالعه درس,مطالعه دروس,

بین اطلاعات جدید و اطلاعات قبلی خود ارتباط برقرار نمایید

یکی از تکنیک هایی که در نحوه مطالعه دروس بسیار موثر است و اهمیت دارد ایجاد ارتباط بین مطالب جدیدی که آموخته اید با مطالب قبلی می باشد. فرض کنید اگر در حال مطالعه چگونگی انتقال الکتریسیته از طریق رشته های عصبی هستید و قبلا مطالعاتی در خصوص انتقال سریع تر الکتریسیته  از طریق پوششی از چربی به نام غلاف میلین دور رشته های عصبی داشته اید اکنون برای درک بهتر مطالب باید بین این دو ارتباط برقرار نمایید و به نحوی کلمات کلیدی آن ها را به یکدیگر متصل نمایید.

استفاده از فلش کارت

فلش کارت یکی از بهترین انتخاب ها برای مطالعه دروس می باشد و راز موفقیت در استفاده از آن  خود آزمایی مکرر مطالب آموخته شده است. خیلی از دانش آموزان و دانشجویان پس از خواندن مرتبه اول فلش کارت و پاسخ به سوالاتی که بر روی آن ها درج شده است در مرور بعدی فقط به مطالعه مجدد کارت های نادرست می پردازند. در صورتی این روش چندان مناسب نیست و بازخوانی کارت های درست نیز همان اندازه مطالعه کارت های اشتباه در میزان فهم و یادگیری فرد موثر است.

به وضعیت جسمانی خود توجه کنید

زمانی مغز انسان می تواند مطالب را به بهترین شکل ممکن جذب نماید که دارای آرامش کامل باشد. بنابراین هنگامی خسته هستید، عصبانی هستید و استرس دارید و یا حواس پرت وشتابزده هستید قطعا نباید انتظار داشته باشید که ذهن همان میزان بازدهی قبل را داشته باشد. بنابراین بهتر است در چنین مواقعی درس نخوانید و آن را به زمان دیگری که در شرایط بهتری هستید موکول نمایید. درس خواندن در زمانی که ذهن به شدت درگیر و مشغول چیزهای دیگر است چیزی جز اتلاف وقت نخواهد بود.

نحوه مطالعه,نحوه مطالعه درس,نحوه مطالعه دروس,

مرحله به مرحله پیش روید

یکی از روش هایی که در نحوه مطالعه دروس همیشه پیشنهاد می شود از کل به جز رسیدن است، به این معنی که اگر می خواهید مطالب جدیدی را مطالعه کنید ابتدا یک دور مطالب را بخوانید تا دید کلی نسبت به آن پیدا کنید سپس با دقت جزئیات کتاب را مورد مطالعه قرار دهید. مطمئن باشید که از بزرگ به کوچک رسیدن و خواندن از کل به جز مطالب در میزان یادگیری و موفقیت شما بسیار موثر خواهد بود.

هدف خود را تعیین کنید

داشتن هدف بسیار اهمیت دارد و هرگز نباید تصور کرد که این اهداف دست نیافتنی هستند. بلکه کافی است که برنامه ریزی دقیق و مرتبی داشته باشید تا به راحتی بتوانید به اهداف خود دست یابید. اهداف باید به صورت کوتاه مدت و بلند مدت تعیین شوند و اهداف بلند مدت را مانند رویایی در ذهن خود پرورش دهید اما اهداف کوتاه مدت اهدافی هستند که همواره در طول روز باید برنامه هایی را در جهت دست یافتن به آن ها تنظیم نمایید تا بتوانید در نهایت به اهداف بلند مدت خود دست یابید.

به عنوان مثال شخصی را در نظر بگیرید که عاشق شغل پزشکی است و در واقع یک هدف بلند مدت و مبهم برای او می باشد. آن شخص قطعا نمی تواند بلافاصله به هدف خود دست یابد باید اهداف کوتاه مدت بسیاری را اجرایی نماید تا بتواند به هدف اصلی خود دست یابد. به عنوان مثال باید برای کنکور تلاش کند و درس بخواند، در کنکور شرکت نماید، سال ها در دانشگاه دروس مختلف را بیاموزد، دانش و مهارت خود را تقویت نماید تا در نهایت بتواند به هدف اصلی خود یعنی پزشکی در رشته مورد نظر خود دست یابد.

قطعا اگردانش آموزان  در انتخاب نحوه مطالعه دروس روش مناسبی را متناسب با شرایط و میزان تلاش خود انتخاب نمایند قطعا می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن تمامی مطالب مورد نظر را فراگیرند.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *