همان طور که می دانید بیشتر از میلیارد ها جرم و ستاره آسمانی در فضا وجود دارند که بعضی از آن ها بهتر شناخته شده اند و در مقابل زمین قابل دید تر هستند. این جرم ها که توسط چشم و تلسکوب دیده می شوند، بیشتر ستاره های آسمانی هستند که در تاریکی شب نمایان و درخشان می شوند.

درباره ستارگانی که درخشنده می باشند و با چشم غیر مسلح نیز قابل دیده شدن هستند، بیشتر تحقیق و مطالعه می شود و مشهور ترین ستاره آسمان خواهند شد. این ستارگان که بیشتر شناخته شده اند، در میان فولکلورهای باستانی از جایگاه بالایی برخوردار هستند.

آسمان,زمین,ستاره,

اگر علاقمند به شناخت معروف ترین ستاره های آسمان هستید و می خواهید بدانید که کدام یک از آن ها جزو درخشان ترین ستاره آسمان می باشد، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ستاره شباهنگ (Sirius)

ستاره شباهنگ یکی از پر نور ترین ستاره های کهکشان است و به صورت فلکی سگ بزرگ قرار گرفته است که آن را به ستاره سگ صدا می زنند. Sirius یک کلمه به زبان یونانی می باشد که معنای آن درخشان و داغ است.

ستاره شباهنگ را می توانید به راحتی با چشم غیر مسلح در آسمان تماشا کنید. این ستاره دارای یک منظومه دوتایی ستاره ای است که یک ستاره ی Sirius A و یک ستاره ی کوتوله کم نور تر به اسم Sirius B دارد.

از دلایلی که باعث شده است این ستاره بسیار درخشان باشد فاصله کم آن نسبت به زمین است. ستاره شباهنگ در حدود فاصله 8/6 سال نوری با زمین می باشد که یکی از نزدیک ترین ستارگان می باشد.

جالب است بدانید که این ستاره درخشان درحال نزدیک شدن بیشتر با زمین است و با تحقیقات و محاسبات دانشمندان تا 60000 سال دیگر برای نزدیک شدن با زمین تلاش می کند و پس از آن دوباره دور خواهد شد.

 

ستاره‌ی قطبی-پولاریس(Polaris)

ستاره پولاریس به ستاره شمالی و ستاره قطبی یا ستاره راهنما مشهور ترین ستاره آسمان شده است که جزو چهل و پنجمین ستاره پر نور در آسمان شب می باشد. همان طور که نام این ستاره پیداست، آن به قطب شمالی آسمان بسیار نزدیک است.

قرن ها است که از ستاره پولاریس برای ناوبری در نیمکره شمال استفاده می شود. دانشمندان نام علمی این ستاره آلفا Alpha ursaeMinoris گذاشته اند، به این دلیل که ستاره‌ی آلفا در مقابل فلکی دب اصغر است.

این ستاره معروف حدود 430 سال نوری از کره زمین فاصله دارد، ولی نور زیاد آن به قدری زیاد است که کاملا به راحتی قابل مشاهده است.

منظومه آلفا قنطورس (Alpha Centauri)

این ستاره سومین و مشهور ترین ستاره آسمان است که به نام هایRigel Kent  و Toliman نیز معروف می باشد. ستاره آلفا قنطورس از نزدیک ترین ستاره های موجود نسبت به زمین است که تنها حدود چهار سال نوری فاصله دارد.

رابرت هیو که یکی از اولین کاشف انگلیسی در قاره اروپا بود، نوشته های با ارزشی در ارتباط با ستاره آلفا قنطورس نوشته است. همچنین در سال 1592 در در کتاب خود به نام Tractatus de Globis  راجب این ستاره نوشته است.

آسمان,زمین,ستاره,

ستاره قلب العقرب (Antares)

این ستاره یکی از ابرغول ترین و ستاره سرخ رنگ در آسمان شب می باشد. آن نزدیک ترین ستاره بزرگ به دائرهالبروج است. دائرهالبروج مسیر حرکت سالانه خورشید می باشد که نسبت به زمین تخمین می شود.

جرم این ستاره 17 برابر و قطر آن 850 برابر و نور آن 10000 برابر نسبت به خورشید است. همچنین ستاره ابرغول تقریبا 550 سال نوری با زمین فاصله دارد و به راحتی قابل مشاهده می باشد. طی تخمین های اخیر ستاره شناسان عمر این ستاره بزرگ 12 میلیون سال است.

 

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *