قارچ های خوراکی هم مانند مواد دیگر خوراکی است که علاوه بر ارزش غذایی بالایی که دارا می باشد خواص درمانی نیز دارد، این ماده غذایی به دلیل این که مزه و طعم بی نظیری دارد دارای طرفداران بسیار زیادی هم می باشد اما این ماده به راحتی می تواند یک انسان را به کام مرگ بکشاند، پس قبل از هر چیزی بابد نوع خوراکی آن را شناسایی کنید و از بروز هر گونه مشکل جلوگیری کنید. قارچ ها دارای تنوع بسیار فراوانی هستند و چیزی که حائز اهمیت می باشد نیز همین امر است، که قارچ ها معمولا در دو نوع خوراکی و غیر خوراکی یا همان نوع سمی هستند.

قارچ از آن دسته گیاهان هستند که به طور کاملا خودرو در طبیعت یافت می شوند و همچنین قابل پرورش نیز هستند. قارچ های خوراکی از آن دسته قارچ هایی هستند که در بین ترکیبات آن هیچ گونه مواد سمی یافت نمی شود، قارچ سمی چطور به وجود می آید؟ اگر قارچ ها در محیطی رشد کنند که آن محیط به ترکیبات شیمیایی مثل؛ فلزات سنگین آلوده باشد، در ترکیب قارچ این فلزات نفوذ می کند و موجب سمی شدن قارچ می شود‌. در صورت مصرف قارچ سمی آلرژیک و مسمومیت در بدن افراد رخ می دهد یا این که در موارد حاد به مرگ فرد منجر می شود.

برای تشخیص نوع سمی و غیر سمی قارچ می توان گفت که این امر کار افراد عادی نیست، و افرادی که برای جان خود ارزش قائل هستند فقط باید از نمونه های قارچ برای خوردن استفاده کنند که قبلا به عنوان قارچ خوراکی شناسایی شده اند. در ادامه با چند مورد از قارچ های خوراکی آشنا خواهید شد.

انواع قارچ خوراکی,انواع قارچ خوراکی پرورشی,قارچ خوراکی,

قارچ خوراکی یال شیر

یکی ازانواع قارچ خوراکی که دارای ظاهری متفاوت و البته طعم بسیار متفاوتی نسبت به دیگر انواع قارچ است قارچ یال شیر می باشد. از همین رو شناسایی آن به راحتی امکان پذیر است و کار زیاد دشواری نیست. قاچ یال شیر را با نام قارچ جوجه تیغی نیز می شناسند، این قارچ در هنگام خوردن طعمی مانند طعم انواع غذاهای دریایی دارد و شما می توانید با خوردن آن حسابی لذت ببرید. این قارچ در اواخر تابستان و اوایل پاییز رشد می کند و عمدتا بر روی تنه درختان راش می روید و رشد می کند و همراه با درخت بالا می رود.

قارچ خوراکی قیفی

این قارچ نمونه ای از قارچ های خوراکی است که در کشور ما نیز رشد می کند، و در مناطق شمالی شما می توانید به راحتی آن را پیدا کنید، معمولا محل رشد این قارچ زیر سایه درختان است چرا که این نوع قارچ عاشق زیر سایه درختان بزرگ مثل درخت بلوط به خوبی پرورش می یابد، رنگ این نوع قارچ طلایی و زرد است، اگر می خواهید که درباره طعم آن چیز بیشتری بدانید باید بگوییم که طعم فوق العاده ای دارد و در خورشت و سوپ کاربرد دارد و استفاده می شود البته ناگفته نماند که نوع کبابی این قارچ طعم بی نظیری دارد. زمان رشد این قارچ‌ معمولا اوایل پاییز و بعد از اولین بارش می باشد.

قارچ خوراکی مرغ جنگلی

نام دیگر این قارچ سر قوچ می باشد، این مدل یکی از انواع قارچ خوراکی است که سرعت باور نکردنی در رشد دارد و بیشتر در پای درختان بلوط به چشم می خورد و شما می توانید با خوردن آن احساس لذت کنید، برای تشخیص آن می توانید به شکل ظاهری آن و زبانه های درهمی آن توجه داشته باشید.

قارچ های خوراکی,انواع قارچ خوراکی,انواع قارچ خوراکی پرورشی,

قارچ خوراکی مورلز

این قارچ در کشور آمریکا وجود دارد و بومی آن کشور است، و همچنین طیف رنگی کرم تا سیاه رنگ را دارا می باشد، این یکی از انواع قارچ خوراکی پرورشی است که دارای طعم بسیار لذیذ و فوق العاده ای است هر چه میزان رنگ این قارچ تیره تر باشد طعم آن هم قوی تر خواهد بود. اما تمیز کردن این قارچ به دلیل این که بافت خاصی دارد و اصطلاحا به شکل لانه زنبوری است اندکی دشوار است، محل رشد این قارچ در نواحی مرطوب می باشد خواه این مکان رطوبتی در باغچه و باغ باشد یا در جنگل. نکته مهم دیگر درباره این قارچ این که نمونه های این قارچ سمی هستند و نوعی از آن که سمی است برای کبد انسان بسیار خطرناک است، این مدل از قارچ ها اغلب در اواخر تابستان و اوایل پاییز رشد می کنند.

قارچ خوراکی,قارچ های خوراکی,انواع قارچ خوراکی,

قارچ‌ خوراکی صدفی

یکی دیگر از انواع قارچ خوراکی پرورشی قارچ صدفی نام دارد معمولا این نمونه از قارچ را در قالب دسته بندی شده از فروشگاه های مواد غذایی خریداری کرده اید، علاوه بر این دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است و قابلیت تکثیر بسیار بالایی نیز دارد، مکان رشد این نوع قارچ در پوشش گیاهی انبوه می باشد، رنگ آن سفید و خاکستری است و معمولا در تمام مواقع سال یافت می شود، نکته دیگر این که پروش آن هم کار بسیار راحتی است و این نوع قارچ بسیار سازگار می باشد نمونه پرورش یافته آن هم بسیار زیاد است.

mis.hoseinpour
khaterehosseinpour777@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *