دست ها یکی از اندام اصلی و حیاتی در بدن انسان هستند که زندگی بدون آن ها بسیار سخت می گردد. لازم به ذکر است که هر کدام از دست ها 27 استخوان را از آن خود نموده اند و با کمک آن ها قادر به انجام فعالیت های متنوع هستند. در این مقاله قصد داریم به معرفی عصب دهی دست ها پردازیم.

استخوان,دست,دست انسان,

اگر بخواهیم استخوان های دو دست را با کل استخوان های موجود در بدن مقایسه نماییم، تعداد آن ها یک چهارم تمامی استخوان های موجود در بدن است. علاوه بر این استخوان ها و مفاصل، دست ها از عضو های دیگری تشکیل گردیده اند که در ادامه مقاله به معرفی آن ها و همچنین عصب دهی دست ها خواهیم پرداخت.

عضله های متنوع و مختلفی در سراسر دست قرار دارند که 34 عدد از آن ها بر روی کف دست واقع شده اند که توسط زردپی و یا تاندون به استخوان های موجود در دست متصل می گردند. لازم به ذکر وظیفه عضلات کف دست حرکت دادن انگشت های دست می باشد.

شاید برخی از افراد با خود بپرسند که آیا انگشت ها درون خود عضله ای دارند یا خیر، در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هیچ عضله ای در دست ها واقع نگردیده و کنترل و حرکت آن ها تنها مربوط به عضله های کف دست است.

حرکت دست و انگشت ها طی فرایند پیچیده ای صورت می گیرد، به طوری که در ابتدا عضله ها شروع به منقبض شدن می نمایند و تاندون ها را تحت کشیدگی قرار می دهند. هنگامی که تاندون ها کشیده می شوند، استخوان های دست را با روش مخصوصی مورد کشش قرار می دهند و آن را وادار به حرکت می نماید.

تاندون دست وظایف گوناگونی را شامل می شود، برای مثال این عضو از دست هم می تواند استخوان ها را حرکت دهد و هم می تواند نگهداری مفاصل را به خوبی انجام نماید که این موضوع بر اهمیت تادون ها می افزاید.

ساختار دست,استخوان,دست,

ممکن است نام رباط و یا لیگامان به گوش تان خورده باشد، رباط ها یکی از اعضای اصلی و مهم دست هستند و وظیفه آن ها متصل سازی استخوان ها به یک دیگر است. این لیگامان ها در نقاط مختلفی از دست پراکنده شده اند، به صورتی که برخی از آن ها در کف دست واقع گردیده اند و از خم شدن انگشت ها به سوی عقب جلوگیری می نمایند. برخی دیگر از رباط ها در کنار مفاصل انگشت حضور دارند و وظیفه آن ها جلوگیری از انحراف مفاصل می باشد.

توجه داشته باشید که لیگامان ها و تاندون های موجود در دست، از پروتئین و فیبر های ساخته شده از کلاژن تشکیل شده اند.

از دیگر ارکان اصلی در دست، می توان به سینوویوم و مایع سینوویوم اشاره نمود. سینوویوم و مایع سینوویوم وظیفه دارند تا مفاصل را مورد پوشش قرار دهند و آن را پر نمایند. مایع سینوویوم از اهمیت فراوانی برخوردار است، به طوری که اگر این مایع وجود نداشته باشد اصطکاک درون مفاصل و تاندون ها به وجود می آید و مانع از حرکت آسان انگشتان می گردد.

آخرین موردی که در این قسمت از مقاله می خواهیم برای شما شرح دهیم، عصب دهی دست ها و انواع مختلف آن ها است. این عصب ها به ترتیب مدین، رادیال و اولنار نام دارند که نقش مهمی را در حرکت دست ها دارا می باشند.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *