در کشور ما ایران از دیر باز شغل های پزشکی و شاخه های آن از اهمیت خاص برخوردار بوده است و هر ساله تعداد بسیار بالایی از دانش آموختگان جهت قبولی در این رشته ها به رقابت در کنکور می پردازند؛ اکنون علاوه بر اهمیت شغل پزشکی و درآمد آن در کشورمان شغل های پیراپزشکی نیز برای داوطلبان کنکور جالب و مهم شده است که در این مقاله سعی کرده ایم به معرفی رشته های پیراپزشکی بپردازیم.

پزشگی,پیراپزشکی,درآمد,

 پیراپزشکی چیست؟

باید بدانید کسانیکه در رشته پیراپزشکی تحصیل می کنند پزشک نیستند بلکه متخصصانی هستند که با پزشکان کادر درمان را تشکیل می دهند و طی روش ها، مهارت ها و تحصیلاتی که کسب می کنند مراقبت هایی جهت حفظ سلامتی افراد انجام می دهند. و فعالیت هایی که انجام میدهند غالبا زیر نظر پزشکان می باشد.

رشته های پیراپزشکی

پیراپزشکی جزو رشته های زیر مجموعه علوم تجربی می باشد که از چندین رشته تشکیل شده است  که در ذیل به آن ها اشاره می کنیم:

این رشته ها تشکیل شده از رادیولوژی، هوشبری، مامایی، پرستاری، فیزیوتراپی، مددکاری، کاردرمانی، گفتار درمانی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، ساخت پروتزهای دندانی، بهداشت عمومی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای، مدیریت خدمات بهداشت درمانی، اتاق عمل، پرتوشناسی (رادیولوژی)، پرتو درمانی (رادیو تراپی)، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، تکنولوژی اتاق عمل، اداره امور بیمارستان ها، تکنولوژی پزشکی هسته ای، مهندس پزشکی بالینی، فناوری اطلاعات سلامت، علوم حدیث اخلاق و آداب پزشکی.

درآمد رشته های پیراپزشکی

زشکی

اکثر رشته های پیراپزشکی در کشور ما و تقریبا در تمامی دنیا جزو شغل های پر درآمد محسوب می گردد، اگر به جدول درآمد رشته های پیراپزشکی مراجعه کنیم متوجه می شویم که این رشته ها از درآمد بالایی برخوردار هستند. البته نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که قبل از انتخاب رشته ، علاقه افراد در این حوزه بسیار مهم و حیاتی می باشد چون همانطور که می دانید تمام این رشته ها به سلامتی انسانها وابسته است و به قول معروف در خیلی از موارد مسئله مرگ و زندگی در میان است بنابراین صرف نظر از جنبه مادی قضیه و درآمد بالای این رشته ها، علاقه و تعهد حرف نخست  را در این حوزه می زند.

معرفی رشته های پر در آمد پیراپزشکی

همانطور که در بالا توضیح داده شد اگر به جدول درآمد رشته های پیراپزشکی مراجعه کنید با  7 رشته جذاب و جالب مواجه می شوید که از درآمد بالاتری نسبت به بقیه رشته ها ی پیراپزشکی برخوردارند، این رشته ها شامل :

ساخت پروتز های دندانی

متخصصان این شغل با استفاده از قالبی که یک دندانپزشک از دندان بیمار تهیه می کند اقدام به ساخت پروتزهای دندانی از قبیل دندان مصنوعی، ایمپلنت، پلاک های ارتودنسی و غیره را می کند.

مامایی

یکی از بهترین رشته ها در پیراپزشکی برای بانوان بی شک مامایی می باشد. یک ماما می تواند پیش از دوران بارداری تا زایمان و پس از آن به بیماران خود کمک کند.

پرستاری

یکی از محبوب ترین رشته های پیراپزشکی قطعا پرستاری می باشد و پزشکان زمانی می توانند به خوبی به درمان بیماران خود بپردازند که تیم پرستاری ماهر و قابلی در کنار آن ها باشند.

هوش بری

کسانیکه در این رشته فارغ التحصیل می گردند می توانند به عنوان دستیار یک متخصص بیهوشی در اتاق عمل اقدام به فعالیت نمایند .

علوم آزمایشگاهی

در بین رشته های مهم پیراپزشکی، علوم پزشکی یکی از رشته هایی است که جنبه تشخیصی دارد.

علوم تغذیه

اهمیت و تاثیر مواد غذایی بر سلامت بشر امری انکار ناپذیر است از این رو رشته کارشناسی علوم تغذیه، در زمره یکی از رشته های مهم پیراپزشکی قرار دارد.

اعضای مصنوعی

امروزه در دنیا متاسفانه صد ها نفر در روز بر اثر تصادفات جاده ای ، دیابت و … دچار نقص عضو یا قطع عضو می شوند از این رو این رشته با هدف کمک به این دسته از افراد تشکیل شده است.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *