همانطور که می دانید، اضطراب والدین یکی از شایع ترین اختلالات در انسان ها تلقی می شود و می تواند زندگی فرد را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر قرار دهد. طی مطالعاتی که در این باره صورت گرفت، متوجه شدیم که سن اولیه بروز استرس و اضطراب در انسان ها 11 سالگی می باشد.

استرس,اضطراب,روانشناسی,

تقریبا تمامی والدین نگران آینده و تربیت فرزندان خود هستند و این نگرانی اگر در آن ها کنترل نگردد می تواند موجب ایجاد استرس و اضطراب شدیدی شود. طبق آخرین تحقیقاتی که توسط محققان دانشگاه کینگز کالج واقع در کشور لندن صورت گرفت، دریافتیم که والدین می توانند تاثیر بسزایی بر روی فرزند خود بگذارند و استرس و اضطراب خود را نا خواسته به آن ها وارد و منتقل نمایند و رفتار کودکان را تحت شعاع قرار دهد.

محققان دریافتند که انتقال اضطراب والدین و استرس به دو روش می تواند صورت گیرد. این روش ها به شرح زیر هستند:

انتقال استرس و اضطراب به صورت ژنتیکی

همانطور که چندی قبل اشاره نمودیم، اضطراب یک نوع اختلال است که می تواند منجر به آسیب های بزرگ روانی گردد و زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. بدین منظور پژوهشگران موسسه های روانپزشکی، روانشناسی و علوم اعصاب loppn اقدام به بررسی و پژوهش درباره مسری بودن اضطراب والدین پرداختند. در این پژوهش محققان اقدام به بررسی زندگی والدین هایی نمودند که دارای فرزندان دوقلوی همسان بودند و در پی این مطالعه متوجه شدند که اضطراب و استرس می تواند از نسلی به نسل دیگر انتقال یابد و مشکلات جدی را به وجود آورد.

توجه داشته باشید که استرس و اضطراب ارثی و ژنتیکی را می توان به راحتی درمان و مورد بهبود قرار دارد. به طور مثال افراد می توانند با خندیدن، نوشتن احساسات و هیجانات بر روی کاغذ، ورزش کردن به صورت مرتب و روزانه، رژیم های غذایی سالم، افزایش اعتماد بنفس با کسب مهارت های زندگی، تعامل با دیگر افراد جامعه و عدم گوشه گیری، عدم به فکر کرن به گذشته و… اضطراب خود را تا حد بسیار زیادی کنترل کنند و زندگی شاد و سالمی را تجربه نمایند.

کودک,استرس,اضطراب,

 

انتقال استرس و اضطراب در اثر تربیت نا درست والدین

انتقال استرس و اضطراب می تواند از روش های دیگری همچون تربیت نادرست فرزندان توسط والدین صورت گیرد. والدین در برخی از موارد نمی توانند اضطراب و نگرانی خود را کنترل نمایند و بدین ترتیب به صورت نا خواسته فضا و محیطی را به وجود می آورند که کودک شان نیز دچار اختلال اضطراب می گردد.

تحقیقات نشان داده در بیش تر افراد اختلال اضطراب محیطی بوده است و عوامل ژنتیکی و ارثی در آن کم تر دست دارد. بدین منظور والدین باید استرس و اضطراب خود را با کمک مشاوران و روانشناسان کنترل کنند تا فرزند دلبندشان گرفتار این آسیب نگردد و بتواند زندگی سالمی را در پیش داشته باشد.

در این قسمت از مقاله سعی کردیم شما را با انواع انتقال استرس و همچنین اضطراب والدین که بسیار مسری است را شرح دهیم، امیدواریم با ارائه مطالب فوق توانسته باشیم بر آگاهی شما بیفزاییم.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *