به طور کلی خاطره نوشتن جزو یکی از نوشتار های ادبی است و نویسنده اتفاق های خوب یا بد که پشت سر گذاشته یا مشاهده کرده است را در خاطرات خود بازگو می کند.

خاطره,نویسندگی,خاطره,

در خاطره نویسی باید از روش های عام و صمیمانه استفاده کرد، تا حس واقعی آن لحظه به خواننده منتقل شود. همچنین با رعایت قواعد ساده و اصولی در خاطره نوشتن می توانید خاطرات مهم زندگی خود را که ممکن است اتفاقات تکرار نشدنی باشد را به راحتی ثبت کنید؛ تا در ذهن خود برای همیشه ماندگار شود.

برای ثبت خاطرات خود به بهترین روش باید با چند اصول و روش مهم در خاطره نویسی آشنا باشید. برای فهمیدن این قواعد و این که چگونه خاطره بنویسیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

روش های خاطره نویسی

ایده و فکر های خود را جمع بندی کنید

ابتدا قبل از شروع خاطره نوشتن باید درباره موضوع خاطره خود فکر کنید و تمام جزئیات آن زمان را به یاد بیاورید. زیرا باید یک پیش زمینه ای درباره محتوا نوشتار خود داشته باشید و به صورت عمیق درباره آن فکر کنید.

از زبان صمیمی در نوشتار خود به کار ببرید

مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که خاطرات خود را به روشی بنویسید که خواننده احساس نکند آن چه که شما نوشته اید دروغ است. پس از جزئیات غافل نشوید و آن را با هیچ محدودیتی تعریف کنید.

داشتن بیان صمیمی در نوشتن خاطرات آن را زیبا تر جلوه خواهد داد و خواننده ترغیب به خواندن آن می شود.

برجسته ساختن حوادث در خاطره نویسی

یک ویژگی مهم دیگر در خاطره نوشتن این است که خاطرات خود را بزرگ و برجسته به نوشتار در بیاورید. برای مثال اول خاطره خود را در روزمرگی نشان بدهید و سپس آن اتفاق مهم را که فقط یک بار ممکن است رخ بدهد به نمایش بگذارید.

علاوه بر آن احساسی که در آن زمان داشتید را مطرح کنید. اگر درد و رنج های خود را بگویید لحظه را واقعی تر جلوه داده اید. اگر خشم و ترسی را تجربه کردید و روز های تلخی داشتید و زمانی بود که کسی شما را درک نمی کرد هم تعریف کنید تا نوشتار شما در کنار جنبه های مثبت، جنبه های منفی هم شامل شود.

نویسندگی,خاطره,نویسندگی,

در نوشتن خاطره واقع گرا باشید

در خاطره نویسی نباید از نوشتار خیال پردازی و غیر واقعی استفاده کنید و قوه تخیل در این نوع از نوشتن نقش و جایی ندارد. در خاطره نویسی باید از حادثه و اثرات واقعی تعریف کنید .

توجه داشته باشید که این موضوع به این معنا نیست که اصلا نمی توانید در نوشتار خود از ویژگی های ذهنی استفاده کنید، بلکه به این منظور است که خاطره اصلی را تحریف نکنید و آن را غیر واقعی و خیالی نشان ندهید زیرا قالب نوشتار از خاطره نویسی به داستان نویسی تبدیل خواهد شد.

در خاطره نویسی زمان و مکان را مشخص کنید

بازگو کردن تاریخ و مکان خاطره بسیار مهم است چرا که به طور دقیق اتفاق ها را نشان می دهید. به خصوص اگر خاطره تاریخی است بهتر است با این کار وضعیت کامل را بامدرک یعنی زمان و مکان تعریف کنید.

خاطره نویسی چه فایده و اثراتی دارد؟

  1. خاطره نویسی به عملکرد ذهن خود کمک بسیار زیادی می کند.
  2. با خاطره نویسی استرس کمتری خواهید داشت و آسوده خاطر هستید.
  3. با خاطره نویسی هیجان خود را تخلیه خواهید کرد.
  4. خاطره نویسی به خودشناسی و یاد آوری آن کسی که بودید، کمک می کند.
  5. خاطره نویسی مانند یک مراقبه می باشد.
مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *