بیماری دیابت یا قند زمانی که هورمون انسولین که برای تنظیم کردن تعادل قند در خون می باشد، به اندازه کافی تولید نشود و بافت های بدن آن را جذب نکنند، وجود می آید. در نهایت سوخت ساز قند در بدن صورت نمی گیرد.

کسانی که از بیماری دیابت رنج می برند، از علائمی مانند پرخوری، تشنگی و نوشیدن آب بیش از حد و پر ادراری دچار می شوند. داشتن بیماری قند به خصوص دیابت در زنان بسیار خطرناک است.

دیابت,دیابت نوع یک,قند خون,

هورمون انسلولین که بسیار مهم است، از سلول های لانگرهانس در غده لوزالمعده می باشد که به داخل خون ترشح می شود. از این هورمون در بدن استفاده های بسیاری می شود، از کارکرد های این هورمون این است که، قند را از داخل خون به درون سلول ها می برد تا سلول ها با استفاده از آن انرژی خود را تامین کنند.

با وجود بیماری دیابت در بدن و کمبود انسولین قند از خون خارج نمی شود و سلول ها از کار می افتند. در نهایت قند خون بالا می رود و در نتیجه علائم دردناک در بدن پدید می آیند. همچنین دیابت در زنان ممکن است باعث نازایی شود.

داشتن این بیماری در مدت طولانی می تواند به عضو های بدن مانند چشم، قلب، کلیه ها، مغز و… آسیب بسیار جدی برساند. به طور کلی بیماری قند را به دو گروه متفاوت تقسیم می کنند.

دیابت نوجوانان یا دیابت نوع 1

این نوع از دیابت، یک نوع بیماری خود ایمنی می باشد که در نهایت باعث نابودی سلول های مولد انسولین به دست دستگاه ایمنی بدن خواهد شد. متاسفانه علت ایجاد شدن این بیماری در نوجوانان اصلا مشخص نیست و حتی درمانی هم برای آن وجود ندارد.

کسانی که به دیابت نوع یک گرفتار شده اند فقط با تزریق انسولین خارجی می توانند درمان شوند و کمبود هورمون انسولین را در بدن خود از بین ببرند. با تزریق این هورمون قند بدن در حالت عادی قرار می گیرد.

دیابت بزرگسالان یا دیابت نوع 2

این نوع از دیابت همان طور که از نامش پیداست، در میان بزرگسالان پیدا می شود، دیابت در زنان از نوع دو می تواند ارثی باشد. دیابت بزرگسالان به دلیل مقاومت کردن سلول های بدن در مقابل انسولین رخ خواهد داد.

جالب است بدانید که لوزالمعده بیماران دیابت از نوع دو به تولید انسولین می پردازد، اما مقداری که آن ایجاد می کند کافی و اندازه نیست و قند در خون و گلوکز را در حد متوسط حفظ می کند.

دیابت,دیابت نوع یک,قند خون,

داشتن این نوع از دیابت باعث چاقی خواهد شد، چرا که مقاومت کردن دربرابر انسولین سبب بالا رفتن قند خون می شود که یکی از عوامل مهم در افزایش وزن می باشد. دیابت بزرگسالان نسبت به نوجوانان بسیار بیشتر و شایع تر است. به طور کلی 90 تا 95 درصد از بیماران به دیابت نوع دو مبتلا هستند.

بسیاری از افراد این سوال در ذهنشان است که آیا دیابت درمان می شود؛ در ارتباط با این موضوع باید بگوییم که دیابت از نوع دو هیچ علاجی ندارد، ولی با بعضی از درمان ها می توان از بروز این بیماری در بدن جلوگیری کرد.

برای گرفتار نشدن به این بیماری باید از رژیم غذایی مناسب و سالم پیروی کنید، ورزش را به روتین زندگی خود وارد کنید و وزن خود را در حالت متوسط حفظ کنید.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *