آیا رنگ آسمان در سیارات دیگر با آسمان ما فرق دارد؟ تا به حال چیزی در مورد شکل و شمایل لایه های بالای جو شنیده اید؟ در زمان های گذشته که علم نجوم و فضانوردی به پیشرفت امروز نرسیده بود، بسیاری از دانشمندان و محققان علاقه مند به دریافت اسرار آسمان بودند و همواره در پی یافتن راهی برای رسیدن به طبقات بالای کهکشان می گشتند. کسب هر اطلاعاتی در زمینه علم نجوم و اخترشناسی موجی از شگفتی را در بین سایر محققان ایجاد می نمود.

برخی از منجمان با بیان مطالبی در مورد زمین، آسمان و کهکشان یا مورد غضب حاکمان و عالمان دینی قرار می گرفتند و یا اینکه از سوی پزشکان دیوانه خوانده می شدند و در هر صورت تلاش های فراوان آنان به نتیجه خوبی نمی رسید. اما در حال حاضر و با استفاده از وسایل پیشرفته موفق به شناخت اسرار نهان و اعجاب انگیزی از آسمان و سیاراتش شدند. حال گشتی در کهکشان بزنیم و آسمان سیاره های دیگر را رصد کنیم.

آسمان سیاره های دیگر,رنگ آسمان در سیارات,رنگ آسمان در سیارات دیگر,

پلوتون

پلوتون دورترین سیاره در منظومه شمسی نسبت به خورشید می باشد، که علیرغم اینکه در دوردست هاست، فضایی تاریک و سیاه ندارد. اتمسفری که گرداگرد پلوتون را فرا گرفته آسمانی آبی رنگ را ایجاد نموده و در هنگام غروب خورشید، ابرهای آبی رنگ حاله ای روشن را پیرامونش به وجود می آورد.

مشتری

آسمان در سیاره مشتری پر از مه های غلیظ به رنگ های آبی، قرمز و قهوه ای است. اتمسفر موجود در این سیاره فضایی هاله مانند را ایجاد می نماید، و اگر زمان غروب خورشید به مشتری نگاه کنید، نورهای قرمز رنگ را پیرامون آن می بینید. میزان تابش نور خورشید به سیاره مشتری معادل یک بیست و هفتم زمین می باشد.

مریخ

آسمان در سیاره مریخ نمایی زیبا و منحصر به فرد دارد. اگر زمان غروب خورشید موفق به دیدار از این عروس کهکشان شوید، ابرهای قرمز رنگی را گرداگردش مشاهده می کنید. اتمسفری که محیط مریخ را احاطه نموده از غلظت بسیار پایینی برخوردار بوده و همین امر در زمان طلوع و غروب واکنش های متفاوتی را از خود به نمایش می گذارد. موقع طلوع انعکاس نور خورشید ابرها را به شکل آبی در می آورد و فاصله زمانی که هنوز آفتاب کامل غروب نکرده هاله ای صورتی رنگ را درست می کند. شاید بتوان گفت آسمان مریخ زیباترین نما را در بین تمام سیارات دارد. 

سیارات,آسمان سیاره های دیگر,رنگ آسمان در سیارات,

ماه

فضایی که گرداگرد ماه را فراگرفته فقط شامل خلا می شود و از همین رو آسمان در ماه همیشه سیاه و تاریک است. در زمان روز نیز به دلیل تابش بیش از حد نور خورشید، قادر به مشاهده سایر سیارات از سطح ماه نخواهید بود. نکته جالب اینجاست که ماه خود سیاره ای درخشان است اما آسمانی تیره دارد.

عطارد

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید می باشد، که سطح اتمسفر بسیار پایینی دارد. نما و رنگ آسمان این سیاره تفاوتی در شب و روز ندارد و همواره به همان روشنی که در فضای مداری از آن مشاهده می گردد، است. تشعشعات داغ و امواج خورشیدی، رنگ قهوه ای تیره را به اتمسفر پیرامون عطارد بخشیده.

زحل

آسمان در سیاره زحل نیز نمایی تماشایی و بی نظیر دارد. اتمسفر پیرامون این سیاره آبی رنگ می باشد و هر چه به لایه های پایینترش می رسیم رنگ های زرد، نارنجی و قرمز را مشاهده می کنیم. حلقه هایی که گرداگرد زحل را پوشانده اند همچون مه نازک و پوشیده از کریستال های یخ و گاز هستند. انعکاس نور خورشید در این حلقه ها تابلویی اعجاب انگیز را ایجاد می کند. بلورهای کریستال مانند منشور طیفی خارق العاده از رنگ ها را پدید می آورند.

اورانوس و نپتون

رنگ آسمان در سیارات اورانوس و نپتون نیز به آبی پر رنگ متمایل می باشد. فاصله طولانی آن ها از خورشید، فضایی سرد و تاریک را برای اورانوس و نپتون ایجاد نموده و از سطح زمین نمی توان به راحتی آن ها را مشاهده کرد. تابش نور خورشید نیز به سطح این سیارات بسیارکم و گذری است. حلقه های پیرامون اورانوس و نپتون نیزضخامت کمی دارند و انعکاس تابش آفتاب در ایجاد نور کافی از سوی این حلقه ها در رنگ آسمان دو سیاره تاثیر چندانی نگذاشته.

رنگ آسمان در سیارات دیگر,سیارات,آسمان سیاره های دیگر,

ونوس

اتمسفری که فضای ونوس را احاطه کرده، پر از دی اکسید کربن می باشد و از دمای بسیار بالایی برخوردار است. وجود اسید سولفوریک نیز ابرهای نارنجی رنگی را در این سیاره به وجود آورده اند و مانع از دیدن ستاره ها و سایر سیارات در روز از سطح ونوس می شوند. در تمام عکس هایی که از ونوس در تحقیقات کیهان شناسی گرفته شده، وجود رنگ نارنجی ثابت بوده و شب و روز تاثیری در درجه دمای حاصل از تشعشعاتش ندارد.

با مطالعه این مطلب متوجه شدیم که آسمان سیاره های دیگر نمایی متفاوت تر از آسمان زمین داشته و میزان تابش نور خورشید می تواند تغییرات محسوسی در طیف رنگی آنان به وجود می آورد.

mis.hoseinpour
khaterehosseinpour777@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *