آشناپنداری دژاوو تصویری ذهنی است که فرد پس از دیدن تصویری یا صحنه ای احساس آشنایی عجیبی می کند که قبلا در آن جا حضور داشته، یا آن صحنه را قبلا دیده است. فرض کنید تازه به یک شهر جدید سفر کردید و یک خانه را برای اقامت در نظر گرفتید؛ شما تا وارد آن کوچه می شوید حس می کنید که این صحنه را قبلا تماشا کردید و در گذشته در آن جا حضور داشتید اما مطمعن هستید که برای بار اول است به این شهر سفر می کنید.

این عمل همان سندروم دژاوو می باشد، که به ندرت پیش می آید. بر اساس مقاله های نوشته شده راجب آشنا پنداری به این باور رسیدند که حتی اگر شما یک جسم یا یک تصویر را در گذشته از قبل دیده باشید، رنگ یا مدل یا هرچیز کوچکی که مشابه به آن جسم یا تصویر باشد و شما آن را مشاهده کنید ذهن تان ناخودآگاه به این باور می رسد که من قبلا دراین مکان حضور داشتم.

این سندروم در 85% انسان ها اتفاق می افتد و زمانی که صورت می گیرد شما فکر می کنید که شاید زندگی گذشته دارید یا از دنیای دیگری آمدید؛ اینگونه نیست و فرد دچار بهم ریختگی مغز می شود و در ذهن خود به دنبال جواب برای سوال هایش می گردد و همین عمل فکر کردن راجب به گذشته و آینده بیشتر باعث سردرگمی او می شود.

دلیل به وجود آمدن دژاوو

دانشمندان از سال 1888 تا به امروز به دنبال جواب های قانع کننده ای برای سندروم دژاوو هستند؛ افراد کمی از آنان به نظریاتی دست پیدا کردند که در ادامه مقاله راجب آن ها توضیح بیشتری می دهیم. برخی از آنان معتقد اند افرادی که بیماری هایی مثل صرع دچار هستند و کسانی که بیماری اعصاب دارند و از اختلال عصبی رنج می برند، بیشتر از بقیه افراد به این سندروم مبتلا می شوند؛ زیرا یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن دژاوو، بهم پیچیدگی رشته های عصبی به یکدیگر است یا به گونه ای دیگر قطع سیستم عصبی بدن در مدت زمان بسیار کوتاه، باعث می شود مغز برای مدتی کم دچار توهم شود.

آشناپنداری چیست,آشناپنداری در رواشناسی,آشناپنداری دژاوو,

برخی دیگر از کارشناسان عقیده متفاوتی دارند؛ آن ها می گویند که مغز هنگام انتقال اطلاعات از سمتی به سمت دیگر دچار وقفه کوتاهی شده و اطلاعاتی که قرار بود انتقال پیدا کند در هردو سمت مغز ساکن میشود و فرد احساس می کند که یک صحنه یا مکان را دوبار دیده است؛ البته دانشمندان و کارشناسان زیادی راجب به آشناپنداری دژاوو تحقیق کردند و مقاله های زیادی را ارائه دادند اما اکثرا در حد فرضیه می باشند و دلیل اصلی برای این اتفاق مطرح نشده است. تا به امروز منطقی ترین دلیل شباهت بین مکان ها یا اجسام می باشد.

آشنا پنداری در روانشناسی

طبق مجلات و مقالات روانشناسی که در سال 2003 منتشر شده، دژاوو یک لغت فرانسوی می باشد که به معنی (دیدن) است.برخی از متخصصان روانشناسی درباره آشناپنداری می گویند: دژاوو از طریق احساس عاطفی هم اتفاق می افتد؛ یعنی افرادی که از بقیه حساس تر هستند و نسبت به موضوعات احساسی تر عمل می کنند، بیشتر دچار سندروم دژاوو می شوند. افرادی دیگر از روانشناسان ایرانی معتقند که دژاوو میتواند به تناسخ روح هم مرتبط باشد؛ شاید از خود بپرسید که تناسخ روح چیست و یا چه ربطی به یکدیگر دارند؟ با ما همراه باشید تا در ادامه جواب سوال های خود را بیابید.

افرادی میگویند دژاوو خیلی به تناسخ روح مرتبط است زیرا فردی که در گذشته زندگی می کرده، صحنه ها و تصاویری را دیده است و درون خود ضبط کرده و بدنی که تازه تناسخ پیدا کرده است با دیدن آن تصاویر و صحنه ها حس میکند قبلا در آنجا حضور داشته است.

آشناپنداری در روانشناسی هم به همین موضوعات اشاره دارد و قصد دارد از طریق روانشناسی و علم ثابت کند که دژاوو مرتبط به مغز و اختلال فکری است. زمانی که فرد دچار دژاوو می شود، مغز هیچ دفاعی در برابر حمله های فکری ندارد و در آن لحظه کوتاه مدت که همانند یک چشم بهم زدن است، تمامی افکار به مغز هجوم می آورند و مغز برای ثانیه ای دچار اختلال فکری می شود. آشنا پنداری در همه افراد به صورت یکسان اتفاق نمی افتد و از نظر روانشناسی کسانی که در معرض استرس قرار میگیرند؛ و افرادی بین سن 15 تا 25 بیشتر دچار دژاوو می شوند.

دژاوو چیست,سندروم دژاوو,آشناپنداری چیست,

نتیجه گیری

سندروم دژاوو یک اتفاق طبیعی است و با دارو و… نمی توان آن را به وجود آورد. همان طور که در مطالب بالا گفتیم آشنا پنداری بر اثر دلایل زیادی به وجود می آید و هر کدام از دانشمندان یا متخصصان فرضیه متفاوتی دارند. منطقی ترین دلیل برای اثبات دژاوو اختلال فکری یا انتقال اطلاعات مغز و توقف آن است که می توانیم بگوییم برای این نظریه مقاله های مختلفی ساخته شده است؛ فرضیه دیگر وجود دارد که به تناسخ روح تاکید دارد و قصد دارد اثبات کند که این عمل واقعا وجود دارد اما هنوز چیزی ثابت نشده است؛ پس نمیتوانیم آن را تایید کنیم. آشناپنداری در رواشناسی هم به اختلال فکری و سیستم عصبی بدن اشاره میکند که این فرضیه نسبت به بقیه فرضیه ها قابل معقول تر است؛اما همچنان مدرک محکمی برای دلیل به وجود آمدن دژاووثبت نشده است.

mis.hoseinpour
khaterehosseinpour777@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *