آیا می دانید که قوانین نیوتون چیست و چه اهمیتی درعلم فیزیک دارد؟

قانون حرکت نیوتون ارتباط بین وارد کردن نیرو ها بر یک جسم و به حرکت در آوردن آن جسم می باشد. این قانون در ابتدا به دست ریاضیدان و فیزیکدان آیزک نیوتون کشف شد.

نیوتون با استفاده از این قانون توانست حرکت بسیاری از فرایند های فیزیکی و اشیا را بررسی کند که سپس موفق شد اساس و اصل مکانیک نیوتونی را به دست بیاورد.

قانون جاذبه,قانون نیوتون,نیوتون,

مکانیک نیوتونی و قوانین حرکت نیوتون شامل سه قانون است که توسط آن می توان چگونگی حرکت یک جسم و نیرو های وارد شده بر جسم ها را توضیح دهد. هرکدام از سه قوانین نیوتون یک حالتی را ثابت می کند و توضیح می دهد.

در قانون اول به این صورت آمده است که، اجسام در حالت ثابت در جایگاه خود باقی می ماند و یا با یک سرعت ثابت حرکت  می کنند، در غیر این صورت اگر یک نیروی خارجی به آن جسم وارد شود به حرکت وادار خواهد شد.

اگر قصد دارید که به صورت کامل بدانید قوانین نیوتون چیست و بیشتر با آن ها آشنا شوید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

قانون اول نیوتون

زمانی که اجسام در حالت اولیه خود هستند به همان صورت باقی خواهند ماند. برای مثال اگر یک کتاب یا هر جسم دیگری را بر روی میز قرار بدهیم بدون هیچ حرکتی همان طور بر روی میز ثابت می ماند! در این حالت این ویژگی لختی نامیده می شود.

به طور کلی لختی به این عبارت است که اجسام دوست دارند در هر حالتی که باشند، ثابت و باقی بمانند. به شکل خلاصه قانون اول نیوتون به این صورت توصیف داده می شود.

قانون جاذبه,قانون نیوتون,نیوتون,

اجسام در حالت لختی ثابت هستند، مگر آن که توسط یک نیروی خارجی به حرکت مجبور شوند در همین حالت آن جسم تمایل دارد همان طور که در حال حرکت است به حالت خود ادامه بدهد، مگر این که کسی آن را وادار کند به شکل ثابت ساکن شود.

همه ما می دانیم تعریف نیرو در قوانین نیوتون چیست. نیرو به این صورت توصیف می شود که آن عملی است که سبب تغییر و حرکت اشکال و جسم ها می شود.

قانون دوم نیوتون

دومین قانون نیوتون بر خلاف تعریف قانون اول توصیف می شود. در این حالت جسم دیگر دوست ندارد به حالت ثابت یا متحرک باقی بماند، بلکه ما به آن نیرو وارد می کنیم و شتاب جریان پیدا می کند.

به طور کلی در این قانون اگر به یک جسم نیرو وارد کنیم آن جسم شتاب می گیرد که با مقدار نیرو وارد شده ارتباط مستقیم دارد و نسبت به جسم رابطه وارونه دارد.

خوب است بدانید که فقط همان یک نیرو به جسم وارد نمی شود، بلکه نیرو های دیگری مانند نیروی اصطکاک، نیروی گرانش و… نیز وجود دارند.

قانون جاذبه,قانون نیوتون,نیوتون,

قانون سوم نیوتون

این قانون بسیار ساده و آسان است! اما در کنار سادگی بسیار مفید و مهم می باشد. این قانون به این شکل تعریف می شود که، زمانی که به جای شوت کردن توپ به دیوار ضربه بزنید، به پای خود آسیب می زنید و درد در آن ناحیه احساس خواهید کرد.

هر مقدار که به جسمی نیرو وارد کنیم آن نیز همان مقدار را وارد می کند، حال یک جسم مانند توپ ضعیف و نرم است و پا نیروی آن را احساس نمی کند، ولی یک جسم دیگری مثل دیوار سخت است و پا آن را حس می کند.

تعریف کلی این قانون به این صورت بیان می شود که هر زمان جسمی به جسم دیگر نیرو منتقل کند، جسم B هم به جسم A همان مقدار نیرو برابر را ولی در خلاف جهت وارد می کند.

 

 

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *