در صورت بروز رسانی برنامه های اندروید گوشی خودتان می توانید به امکانات و بهینه سازی های بسیار زیادی در دستگاه هوشمند خود دسترسی یابید، در واقع یکی از ساده ترین کارها ارتقا سیستم عامل اندروید می باشد، ولی قبل از انجام این کار باید به یک سری نکات توجه داشته باشید و با احتیاط عمل کنید، برای بروز رسانی سیستم عامل اندروید باید نکاتی که ذکر می شود را به دقت بخوانید در با مشکلات احتمالی در زمان بروزرسانی اندروید رو به رو نشوید.

پشتیبان گیری سیستم عامل اندروید

در واقع قبل از این که هر گونه تغییری در آپدیت برنامه های اندروید خود به وجود آورید مهم ترین کار پشتیبان گیری می باشد، این که بروز رسانی رسمی است یا غیر رسمی و یا دستگاه شما از وضعیت پایداری برخوردار است یا ناپایدار اهمیتی ندارد اما دقت داشته باشید که یک اختلال نرم افزاری یا هنگ ساده می تواند تمام عملیات موبایل شما را با مشکل مواجه کند و منجر به از دست رفتن اطلاعات تان گردد، بهتر است فایل های خودتان را پشتیبان گیری یا ذخیره سازی کنید تا مشکلی برای تان پیش نیاید.

شارژ موبایل هنگام عملیات بروزرسانی

خاموش شدن گوشی هنگام انجام عملیات بروز رسانی برنامه های اندروید امری کاملا بدیهی است و می تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند، قبل از این که این عملیات را شروع کنید باتری موبایل خود را چک کنید و از صحت عملکرد باتری موبایل خود اطمینان حاصل کنید، پیشنهاد می شود که برای انجام عملیات بروز رسانی باتری موبایل تان را ۷۰ تا۸۰ درصد شارژ کنید.

برگشت به نسخه قبلی اندروید و حذف آپدیت جدید

اگر قصد بروز رسانی برنامه های اندروید گوشی تان و یا بالعکس را دارید، اندرویدتان را ارتقا داده اید اما پشیمان شده اید و قصد برگشت به نسخه قبلی را دارید، ابتدا برای انجام این کار باید یکی از رام های قبلی را جایگزین کنید و یا با اندکی جستجو در اینترنت از نرم افزارهایی که به گوشی شما مربوط است استفاده کنید، بعضی از گوشی ها این قابلیت را در اختیار کاربران خود قرار می دهند و برخی دیگر قابلیت برگشت به نسخه قدیمی را ندارند.

سه روش برای ارتقای اندروید

روش اول؛ ارتقا اندروید از طریق گوشی؛

شرکت های سازنده گوشی یا گوگل زمانی که نسخه جدید اندروید برای تبلت/ گوشی شما آماده باشد، برای دانلود فایل آپدیت برنامه های اندروید را بر روی سرورهای خود قرار می دهند. البته این فایل آپدیت، فقط تغییراتی جدید می باشد نه کل سیستم عامل که موجب می شود حجم آن بسیار کمتر باشد. به عبارتی این آپدیت به وسیله اینترنت و از هوا به گوشی انتقال می یابد که به آن آپدیت Over The Air یاOTA می گویند.

آپدیت برنامه های اندروید,بروز رسانی برنامه های اندروید,نحوه بروز رسانی اندروید,

اگر شما فرد خوش شانسی باشید و شرکت سازنده گوشی شما حوصله و حال داشته باشد زمانی که بروز رسانی برنامه های اندروید آماده دانلود شد برای شما پیغامی مبنی بر نصب و دانلود آن روی گوشی ارسال  می کند، اما در غیر این صورت برای این که چک کنید آیا آپدیت جدید برای گوشی و تبلت شما آمده یا خیر باید وارد تنظیمات اصلی شده و روی گزینه ارتقای سیستم کلیک کنید،( وجود این گزینه در مدل های مختلف گوشی تفاوت دارد) با انتخاب این گزینه گوشی شما با سرور شرکت چک می کند که آیا برای گوشی شما آپدیتی ارائه شده است یا خیر.

البته دقت داشته باشید در حالی که شما گوشی خودتان را روت کرده باشید نصب آپدیت های OTA امکان پذیر نخواهد بود در این صورت شما باید گوشی تان را از حالت روت خارج کرده و دوباره امتحان کنید یا این که از روش دوم برای ارتقای اندرویدتان استفاده کنید.

روش دوم؛ نسخه اندروید خود را از طریق نرم افزار ارتقا دهید!

معمولا اکثر شرکت های سازنده نرم افزار همراهی برای گوشی های خود ارائه می کنند که بر روی رایانه قابل نصب است، و این نرم افزار برای انجام اعمال مختلفی مثل؛ ریست کردن، بک گرفتن آپ و… کاربرد فراوانی دارد. به طور مثال؛ نرم افزار kies که برای گوشی هاس سامسونگ وجود دارد و همچنین نرم افزار pc companion که شرکت سونی برای گوشی های خود ارائه می دهد، این نرم افزارهایی که برای مدل های مختلف ارائه می شوند قسمتی برای نحوه بروز رسانی اندروید و چک کردن تبلت یا گوشی دارند که رام موردنظر از داخل خود نرم افزار دانلود شده و بر روی گوشی نصب می گردد.

آپدیت برنامه های اندروید,بروز رسانی برنامه های اندروید,نحوه بروز رسانی اندروید,

روش سوم؛ با استفاده از رام اندروید خود را ارتقا دهید!

اگر به هر دلیلی دو روش گفته شده برای ارتقا اندروید گوشی تان موفقیت آمیز نبود، باید دست به کار شوید و زحمت دانلود و فلش رام( همان ارتقا نسخه سیستم عامل ) را بکشید!. رام اندروید چیست؟ در واقع رام اندروید یک فایل فشرده است که حجم تقریبی آن ۲۰۰ مگ تا یک گیگ به نوع گوشی بستگی دارد که برای مدل گوشی خودتان باید آن را بیابید و دانلود کنید. ابتدا قبل از این که به دنبال رام اندروید بگردید بهتر است از عرضه آن نسخه برای مدل گوشی تان اطمینان حاصل کنید، علاوه بر این ها اگر شما به دنبال این هستید که اندرویدتان دارای محیط فارسی هم باشد باید به دنبال رام هایی بگردید که برای کاربران ایرانی و کشورهای منطقه تعبیه شده است نحوه بروز رسانی اندروید به مدل و نوع موبایل شما بستگی دارد. امروزه گوشی های با مدل جدید و بروز قطعا برنامه های بروز را بر روی سرورهای خود قرار می دهند.

mis.hoseinpour
khaterehosseinpour777@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *