قدرتمند ترین ابر رایانه ها در جهان 10 نوع هستند که ابر رایانه Summit در صدر آن قرار دارد. درواقع ابر رایانه ها امروزه در اغلب کشورهای بروز و پیشرفته وجود دارد که بیشتر آن ها برای محاسبات سنگین و سخت در مسائلی مثل هواشناسی شبیه سازی فیزیکی مدل سازی مولکولی و تحقیقاتی در زمینه آب و هوا و… استفاده می شود. اما به طور کلی ابر رایانه ها با رایانه ها بسیار متفاوت اند و به مرور کار را می تواند برای ما بسیار آسان سازد علت استفاده از ابر رایانه برای حل مسائل سخت و غیرقابل دست یافتنی است و تشکیل شده از هزاران قطعه سخت افزاری هستند.

شاهین 2(shaheen ll)- عربستان سعودی

شاهین2 ابر رایانه ای است که در اختیار دانشکده علوم و فناوری دانشگاه ملک عبدالله می باشد. قدرت این ابر رایانه براساس نتیجه بنچمارکLINPACK بیش از 5.536 پتافلاپس محاسبه شده است. و این ابر رایانه قدرتمند مبتنی بر فناوری هایCray که تولید کننده بزرگ ابر کامپیوترها در آمریکا توسعه یافته و در مجموع از وجود تقریبا بیش از 200000 پردازنده بهره می برد.

قدرتمند ترین ابر رایانه,قدرتمندترین ابررایانه جهان,قوی ترین ابر رایانه جهان,

پیزدینت (Piz Dant)- سوئیس

ابررایانه پیز دینت در سال 2012 در جمع 10 ابر رایانه جهان قرار گرفت این سوپررایانه متعلق به مرکز رایانش ملی سوئیس است. پیزدینت یکی از دو ابر رایانه در جهان است که از وجود هسته های تسلای انویدیا بهرمند می باشد در واقع استفاده از73.808 پردازنده انویدیا و قدرت 000/116 هسته ی تسلا در اختیار این سوپر رایانه است و در مجموع تقریبا قدرت پردازشی 6.27 پتافلاپسی را ایجاد می کند. از نظر بهینه بودن مصرف انرژی پیزدینت را می توانیم از بین 10 ابر رایانه جهان در رتبه دوم قرار دهیم به گونه ای که در ازای هر وات انرژی مصرفی 2.697 مگافلاپس قدرت پردازشی را در اختیار کابرانش قرار می دهد.

هازل هن (Hazel Hen)- المان

این ابر رایانه در دانشگاه اشتوتگارت مستقر می باشد و همچنین از بین دو رایانه اروپایی است که در لیست 10 ابر رایانه جهان قراردارد. این ابر رایانه ی قدرتمند ژرمن ها در واقع قدرت پردازشی 5.64 پتافلاسی را در اختیار محققان قرار می دهد که این قدرت از استفاده 185.000 هسته پردازشی حاصل از این سوپررایانه است.

قوی ترین ابر کامپیوتر جهان,قدرتمند ترین ابر رایانه,قدرتمندترین ابررایانه جهان,

سامیت (Summit)

یکی از قدرتمند ترین ابر رایانه ها است که در هرثانیه قادر است 200 میلیون محاسبه را به انجام برساند پنج سال پیش با ساختن این سوپر رایانه ایالات متحده آمریکا توانست یک بار دیگر جایگاه دارنده قدرتمند ترین ابر رایانه را از آن خود کند.

قیمت این ابر رایانه جهان که دارای قدرت فوق العاده ای است به 200 میلیون دلار می رسد متعلق به وزارت انرژی آمریکا توسط شرکتIBM و مشارکت انویدیا به سفارش لابراتور ملیOak Ridge ساخته شده است. سامیت توان محاسبه بسیار بالایی را دارد به طوری که 20 کادریلیون محاسبه را می تواند در هرثانیه انجام دهد. برای اینکه قدرت سامیت را درک کنید بهتر است به طور واضح تر بگوییم که توان قدرت سامیت یک میلیون برابر سریع تر لپ تاپ های معمولی که ما روزانه مورد استفاده قرار می دهیم است. از ویژگی های دیگر این سوپررایانه می توان گفت کاری که سامیت در یک ثانیه انجام می دهد را یک انسان به 63 میلیارد سال زمان احتیاج دارد تا بتواند چنین کاری را انجام دهد. یا اگر همه انسان های جهان بتواند 305 روز و هر ثانیه یک محاسبه انجام دهند را سامیت در یک لحظه به انجام می رساند. وزن قدرتمند ترین ابر رایانه جهان به 340تن دارای 4608 سرور و 9216 چیپ پردازنده وهمچنین دارای 27648 پردازنده گرافیکی است.

این ابررایانه در تاسیسات لابراتور ملی که واقع در تنسی است نگه داری می شود و 4000 بشکه آب برای خنک سازی آن داخل لوله های مخصوص خنک سازی پمپاژ می شود. این سوپررایانه به 13 مگاوات برق نیاز دارد که معادل برق مصرفی 8000 منزل مسکونی آمریکاست.

قوی ترین ابر رایانه جهان,قوی ترین ابر کامپیوتر جهان,قدرتمند ترین ابر رایانه,

از سال 2013 این نخستین باری است که عنوان قدرتمندترین محصول به نام آمریکا ثبت می شود و این به این معنی است که آمریکا توانسته اقدامات مفیدی را در رسیدن به حریف قدر خود در دست انجام داشته باشد. آمریکا ابرکامپیوتر دیگری هم دارد به نام تایتان، اما قدرت محاسبه سامیت پنج برابر تایتان می باشد. در واقع سامیت ابر رایانه قدرتمندی است که برای مصرف در زمینه هوش مصنوعی و شاخه های عصبی ساخته شده.

اما ابر رایانه های قدرتمند جهان به منظور استفاده در فعالیت های پردازشی سنگین به کار گرفته می شوند مانند طراحی هواپیماهای جدید تا مدل سازی های جوی ساخت مواد جدید و…

تیان هه-2(Tianhe)- چین

در زبان چینی تیان هه به معنی کهکشان راه شیری است. تا مدتی پیش این ابر رایانه یکی از قوی ترین نمونه موجود در جهان به حساب می آمد اما در هفته های اخیر هموطنش آن را به زیر کشید تیان هه-2 از وجود هسته پردازشی3.120.000 بهره مند است که نهایتا قدرت 33.9 پتافلاپسی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

مدیر سایت
topnewseo@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *