بلاک چین به زبان ساده به سیستم ثبت اطلاعات و گزارش ها گفته می شود. تنها تفاوتی که با دیگر سیستم ها دارد این می باشد که اطلاعات ذخیره شده روی این سیستم بین تمامی اعضای منتشر می شود و با استفاده از رمز گذاری می توانند از هک نمودن آن ها جلوگیری به عمل آورند که برای اولین بار با بیت کوین ایجاد شد. بلاک چین ها بطور خصوصی برای اهداف خاصی طراحی شده اند که در یک سازمان مورد استفاده قرار می گیرند. بلاک چین از دو کلمه Block و Chain ایجاد شده است که به معنی زنجیره ای از بلوک ها می باشد. در هر بلوک اطلاعات مختلفی ثبت می شود.

برای هر فردی ممکن است این سوال پیش آید که بلاک چین چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم رمزنگاری هایی که برای ایجاد امنیت اطلاعات در خرید و فروش ارز دیجیتال صورت می گیرد، بر عکس سیستم های بانکی که دارای یک موقعیت مشخص و متمرکز است عمل می کنند بلاک چین گفته می شود.محل نگهداری بلاک چین ها دفتر کل توزیع شده می باشد این دفتر در دسترس تمامی اعضای شبکه قرار می گیرد.

نحوه کار بلاک چین

بلاک چین بیشتر برای بیت کوین کاربرد دارد و تمامی اطلاعات و جزئیاتی که در تمامی تراکنش ها وجود دارد را در خود ذخیره می نماید و اگر کسی قصد داشته باشد یک بیت کوین را دو بار مورد معامله قرار دهد که کلاهبرداری به شمار می رود از آن جلوگیری خواهد کرد. داده های جدید هر کدام در یک بلوک ذخیره می شوند و این بلوک ها با به هم پیوستن بلاک چین را به وجود می آورند. برای اضافه شدن یک بلوک جدید به بلاک چین باید مراحلی انجام گیرد که شامل موارد زیر می شود:

  • معالمه ای صورت گیرد.
  • بعد از خرید باید معامله انجام شده تایید شود. تایید معامله از طریق شبکه های رایانه ای که در سراسر جهان گسترده اند انجام می گیرد.
  • بعد از تایید شدن معامله صورت گرفته اطلاعات و جزئیات در یک بلوک ذخیره می شوند، که این اطلاعات درکنار هزارها تراکنش مشابه قرار می گیرد.
  • کد دادن به بلوک ها. زمانی که تمامی مراحل تایید و ذخیره اطلاعات صورت گرفت باید یک کد شناسایی را برای بلوک در نظر گرفت بعد از دریافت کد می تواند به بلاک چین متصل شود.

بلاک چین به زبان ساده,بلاک چین چیست,نحوه کار بلاک چین,

تامین امنیت کاربران با بلاک چین

بلوک هایی که تشکیل می شوند به آخر بلاک چین ها اضافه می شوند هر بلوک دارای موقعیت خاصی می باشد که به آن ارتفاع می گویند. بعد از اینکه بلوک ها به بلاک چین اضافه شدند دستکاری و تغییر آن ها کار بسیار سختی است، چرا که هر بلوک با کد اختصاصی خود اضافه خواهد شد و کد هش مربوط به قبل از بلوک علامت گذاری می شود.

کد های هش از طریق عملکرد های ریاضی اطلاعات را به صورت اعداد تبدیل می کنند و اگر این اطلاعات تغییر داده شوند کد هش هم تغییر خواهد کرد. ممکن است بسیاری از هکرها سعی داشته باشند کدهای هش را باز کنند و اطلاعات شما را تغییر دهند تا شما مجبور شوید دوباره بهای خرید را پرداخت نمایید، با انجام این کار کد هش بلوک جدید تغییر خواهد کرد و برای دستکاری اطلاعات باید کد هش بلوک قدیمی را هم تغییر دهد تا بتواند به تمامی اطلاعات دسترسی داشته باشد، انجام این فرایند به محاسبات عظیم ریاضی نیاز دارد، بنابراین ممکن است هیچ کس قادر نباشد که این اطلاعات را دستکاری یا ویرایش کند.

بلاک چین در دسترس چه کسانی است؟

از بلاک چین هر فردی در هر کجا می تواند استفاده کند و از آن در تراکنش های خود بهره ببرد. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است باید بگوییم از این سیستم در دهه های آینده به وفور استفاده خواهد شده، استفاده از این سیستم در بانک ها، موسسه ها، شرکت های بیمه و … که برای کاهش هزینه های خود و کاهش خطای سیستمی از آن استفاده می کنند و برگزاری دوره های دانشگاهی بلاک چین نشان دهنده اهمیت این سیستم می باشد.

شما با کامپیوتری که به شبکه بلاک چین وصل شوید می توانید یک نسخه آن را ببینید، یعنی هزارها نسخه از بلاک چین ها در دسترس مردم قرار دارد به طور کلی تمامی جزئیات بلاک چین ها برای کاربران نمایش داده خواهد شد. این حجم از اطلاعات که در نسخه های بیشماری قرار گرفته اند نشان دهنده این می باشد که دسترسی به تغییر اطلاعات دشوار است. از طرفی هم شناسایی کاربران از طریق شبکه بلاک چین غیر ممکن می باشد، تمام اطلاعاتی و تراکنش ها در بلاک چین ذخیره می شوند اما شناسایی مخاطبان غیر ممکن می باشد.

بلاک چین به زبان ساده,بلاک چین چیست,نحوه کار بلاک چین,

مشکلات بلاک چین

هنگام استفاده از بلاک چین ها با محدودیت ها و مشکلاتی رو به رو خواهید شد که در زیر آن ها را برای شما بیان خواهیم نمود:

گستردگی شبکه: برای سود آوری بلاک چین باید شبکه ای بزرگ از کاربران وجود داشته باشد و اینکه ممکن است گستردگی شبکه یک ایراد بزرگ برای پروژه های مجاز بلاک چین ها باشد.

سرعت شبکه و هزینه ها: معاملاتی که در بلاک چین صورت می گرفت در سال های اول کاملا رایگان در اختیار کاربران قرار می گرفت، اما امروزه برای هر تراکنش باید هزینه ای را پرداخت نمایید. از طرفی هم باید برای انجام معامله سرعت شبکه بسیار بالا باشد.

اصطلاحات: سیستم بلاک چین به دلیل اینکه تازه ایجاد شده است دارای اصطلاحاتی است که فهمیدن آن ها مشکل است، بنابراین در طول این چند سال سعی داشته اند که تعاریفی از واژه ها را قرار دهند.

mis.hoseinpour
khaterehosseinpour777@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *